Küresel mali krizden bu yana geçen on yılda, hayır kurumları bağışlarını güvence altına alabilmek adına zor zamanlar yaşadı. Krizin ortaya çıkardığı kültürel değişim ile beraber, hayır kurumlarına olan güven azaldı.

Genel Bilgi Koruma Yönetmeliği’nin (GDPR) yeni kuralları çerçevesinde , pek çok hayır kurumu, yönetmeliklerin sınırlandırmalarından ötürü zor zamanlar yaşıyor. Ancak hayır kurumlarının hayati öneme sahip olduklarını unutmamak gerekiyor. İşletmeler, halen bu hayır kurumlarıyla yerel veya ulusal ölçekte ortaklık kurmanın yeni yollarını arıyorlar.

Fintech alanında, bu geleneksel sektörde, girişimci şirketlere bağışları artırabilecek yeni ve heyecan verici ürünler geliştiriliyor. İşte hayır kurumlarının potansiyelini en üst seviyeye çıkarmayı hedefleyen 4 FinTech girişimi:

Pennies

2010 yılında İngiltere’de kurulan Pennies, FinTech tescilli bir hayır kurumu. Kurulmasından bu yana özellikle kamu, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve perakendeciler arasında popüler hale geldi. Pennies platformu, perakendecilerin ödeme terminali aracılığıyla fon sağlamalarına izin veren bir dijital yardım kutusu görevi görüyor.

KryptoPal

KryptoPal, kripto paraları hayır kurumları için demokratikleştirmeye yönelerek bu alanda çok önemli bir adım attı. Ayrıca kısa bir süre önce, İsviçre NGO help2kids ile işbirliği yaparak, kurumun bağışları kripto para ile kabul etmesine izin veren yeni bir yazılım geliştirdi.

Cleo

Paranıza bakan bir AI destekli chatbot uygulaması olan Cleo’nun bu alanda işlevsel hale gelmesi zamanla gelişen bir süreç oldu. Kullanıcılar, her ay yaptıkları tasarruf miktarının bir yüzdesini, uygulama aracılığıyla, finansal erişim sektöründe çalışan iki bağımsız hayır kurumuna bağışlayabiliyorlar.

Goodworld

Goodworld hayır kurumlarına küçük miktarlarda para bağışlanmasını sağlayan bir FinTech olan Pennies’e oldukça benziyor. Ancak, arada önemli bir fark bulunuyor, çünkü Googworld bankalara yönelik yeni bir hizmet olarak ön plana çıkıyor.

Goodworld, kullanıcıların basit bir “#donate” hashtag’i kullanarak Facebook veya Twitter üzerinden bağış yapmalarına olanak sağlıyor.