Kanada Hükümeti, Açık Bankacık alanında çalışmalarına hız kazandıracak danışma komitesi ile bu alandaki ilk büyük adımlarını atıyor.

Kanada Maliye Bakanı Bill Morneau, Kanada Hükümeti’nin Açık Bankacılığa odaklanan bir danışma komitesini hayata geçirdiğini duyurdu. Hükümetin 2018 bütçesinde de açıkladığı gibi, Açık Bankacılığın potansiyel faydalarının masaya yatırılması, Kanada için bu alanda ilk adım olarak görülüyor.

Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Açık Bankacılığın, Kanadalı tüketicilerin (küçük işletmeler dahil) finansal işlemlerden elde ettikleri veriyi, finansal hizmet sağlayıcıları ile paylaşarak, daha geniş bir finansal ürün ve hizmet yelpazesinden faydalanmalarını sağlayabilecek, yeni ve güvenli bir yol sunma potansiyeli bulunuyor.”

Komitenin dört üyesinin isimleri açıklandı

Bakan Morneau ek olarak oluşturulan komitenin dört üyesinin atamalarını da gerçekleştirdi. Komitede yer alacak dört isim;

TD Bank bünyesinde teknoloji, pazarlama kamu işlerinde üst düzey yöneticilik yapan Colleen Johnston, inşaat şirketleri ve FinTech sektöründeki onbeş yıllık tecrübeye sahip olan François Lafortune, Toronto’dan hukuk firması Dentons Canada’da ortak olan Kirsten Thompson ve son olarak MaRS Discovery District’in İcra Kurulu Başkanı Ilse Treurnicht oldu.

Morneau basın açıklamasını şu sözlerle tamamladı:

“Teknoloji, finans sektöründeki değişimi yönlendirmeye devam ederken, tüketicilerin ihtiyaçlarını, onlara hizmet eden finans kurumlarının ihtiyaçları ile ortak paydada buluşturmalıyız.”