FinTech’te geri kalmak istemeyen Bahreyn, ülkede geliştirmeleri hızlandırmak için 100 milyon dolarlık fon desteği sağlayacak.

Hindistan’nın Economic Times gazetesine konuşan üst düzey bir hükümet görevlisi, Bahreyn’in FinTech’i desteklemek için 100 milyon dolar bütçe ayırdığını duyurdu. Bahrain Development Bank’ın sağladığı 100 milyon dolar dışında, fon özel sektöre de açılarak, bu rakamın daha yüksek seviyelere ulaşması sağlanacak.

Bu sermaye, özel şirketlerin ve girişimlerin Bahreyn’de FinTech ürünleri geliştirmesine yardımcı olacak. Banka’nın böyle girişimde bulunmasının en büyük nedeni, ülkede bu girişimleri destekleyecek çok az sermayenin olması olarak açıklandı.

Bahreyn FinTech alanında daha etkili olmak istiyor

FinTech alanında önemli hamleler atmaya hazırlanan Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu (EDB) bu yılın başlarında, Singapur merkezli FinTech şirketi Consortium ile ortaklaşa olarak Bahrain FinTech Bay’i kurdu. Bahreyn’in merkez bankası da FinTech düzenlemeleri ve inovasyonlarına odaklanmak için ayrı bir bölüm oluşturdu.

Bölgede FinTech ekosisteminin hızlı büyümesinde treni kaçırmak istemeyen Bahreyn, finansal servisler sektörünün müşterek adımlarıyla bu alanda yükselişini sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl, Bahreyn Merkez bankası FinTech projelerini ve çözümlerini test etmek için yasal açıdan gerekli esnekliği sunan bir sandbox ortamı oluşturmaya yönelik yeni düzenlemeler duyurmuştu.