Rapor: Finans için Blockchain

7 Ekim 2018
391 Görüntüleme

Deloitte tarafından yayımlanan “Blockchain for Finance” adlı raporda, Blockchain hakkında hızlıca bilgi sahibi olmak isteyen finans sektörü yöneticileri için pratik bilgiler yer alıyor.

Deloitte raporu işe Blockchain’in basit bir tanımını yapmakla başlıyor: Blockchain dijital varlıkların gerçek zamanlıya yakın bir hızda işlenmesini ve ticaretinin yapılmasını sağlayan bir dağıtık defter teknolojisidir. Tutulan her kayıt kalıcı ve geri alınamaz niteliktedir.

Blockchain’in iki ana kullanım alanı bulunduğuna dikkat çeken raporda, bunlardan ilki Bitcoin gibi kripto para birimlerinin ticareti ve yönetimi olarak belirtiliyor. Blockchain’in ikinci kullanım sahası ise ödemeler, alınacaklar ve mutabakat gibi finansal süreçlerde gerçekleşen işlemlerin yönetimi olarak öne çıkıyor.

Başta CFO’lar olmak üzere finanstan sorumlu üst düzey yöneticilerin Blockchain’in her iki kullanımı hakkında bilgi sahibi olması gerektiğine değinen rapor, yakın gelecekte odaklanılması gereken konunun ise “kurumsal Blockchain” olarak tanımlanan ikinci uygulamanın finans operasyonları için sunduğu potansiyel olduğunu vurguluyor.

Rapora göre kurumsal Blockchain’ler, iki taraf arasında gerçekleşen işlemlerin nasıl yönetildiğini yeniden tanımlıyor. Hemen her süreçte zaman ve masraf açısından verimlilik sağlayan bu tür Blockchain’ler, işlemlerin neredeyse gerçek zamanlı tamamlanmasına olanak tanıyor. Kayıtları düşük maliyetli, otomasyonlu mekanizmalarla tutan Blockchain ağları, varlıkların güvenilir ve gerçek zamanlı yöntemlerle transfer edilmesini sağlıyor.

Yönetişimi sağlamak için kullanılan akıllı sözleşmeler, işlemin her bir aşamasında koşulların sağlanmasıyla birlikte anlık doğrulama sağlayarak, süreci bir sonraki adıma taşıyor. Finans dünyasının Blockchain kullanımını şirketler arası işlemler, ticari finans, ödeme emri ve uzlaşma olarak tanımlayan raporda, Blockchain’in halen yeni ve gelişmekte olan bir teknoloji olduğu hatırlatılıyor.

Raporun tamamını okumak için tıklayın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Amazon’dan Hindistan’daki dijital ödeme koluna yatırım
FinTech
8 görüntüleme
FinTech
8 görüntüleme

Amazon’dan Hindistan’daki dijital ödeme koluna yatırım

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

E-ticaret devi Amazon, Hindistan'daki dijital ödeme kolu Amazon Pay'e yönelik yaklaşık 60,5 milyon dolar yatırım yapacak. Bu yatırım, şirketin Hindistan'da…

Google Pay, PayPal ile entegrasyonunu genişletiyor
FinTech
17 görüntüleme
FinTech
17 görüntüleme

Google Pay, PayPal ile entegrasyonunu genişletiyor

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

Google Pay, çevrimiçi tüccarlar için PayPal ile entegrasyonunu genişlettiğini açıkladı. TechCrunch'ın haberine göre bu entegrasyonla birlikte hal hazırda sitelerinde Google…

Çevrimiçi ödeme dünyasında bir kahraman: 3D Secure 2.0
FinTech
18 görüntüleme
FinTech
18 görüntüleme

Çevrimiçi ödeme dünyasında bir kahraman: 3D Secure 2.0

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

Finartz, Medium'da 3D ödemenin ne olduğunu, neden ortaya çıktığını ve 3D Secure 2.0'ı anlatan bir makale yayınladı. Okuyucularımıza aktarıyoruz. Çevrimiçi…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.