H&M, FinTech girişimi Klarna’ya hissedar oldu

8 Ekim 2018
175 Görüntüleme

Moda zinciri H&M, İsveçli ödeme teknolojileri sağlayıcısı ve FinTech unicorn’u Klarna’dan 20 milyon dolarlık hisse aldığını açıkladı.

Değeri 2 milyar dolara ulaşan FinTech girişiminin yüzde 1’lik hissesini satın alan H&M, dijital ve fiziksel mağazalarında Klarna’nın teknolojisini kullanmak istiyor. Dünya genelinde 4 bin 700’ü aşkın fiziksel mağazası bulunan H&M, mağaza içinde yapılan işlemlerin yanı sıra mobil ve online ödemelerde de Klarna’nın “satın almadan önce öde” gibi servisleriyle verimlilik sağlayıp, müşteri sadakatini artırmak istiyor.

H&M Club sadakat programının çok kanallı bir müşteri deneyimine dönüşmesi ve mobil uygulamadaki ödeme sonrası hizmetleri modernize etmek için Klarna’nın servislerini entegre edecek olan moda devi, İngiltere ve İsveç’te bu önemli dönüşümü 2019 yılı ilk çeyreğine kadar tamamlamayı amaçlıyor.  Banking Tech haberine göre H&M Group CEO’su Karl-Johan Persson, Klarna’nın bugüne kadar ulaştığı başarıdan etkilendiklerini ve bunu daha modern bir alışveriş deneyimine dönüştürmek için birlikte çalışacaklarını belirtti.

Tüketicinin artık ödeme aşamasında gereksiz karmaşayı kabul etmediğini hatırlatan Klarna Kurucu Ortağı ve CEO’su Sebastian Siemiatkowski ise, “Daha akıllı, kişisel ve kolay bir müşteri etkileşimi sağlayacak analiz ve içgörülere ihtiyaç duyuluyor.” dedi.

2005 yılında kurulan Klarna, 90 bini aşkın işletmede ödeme işlemi sırasında online müşterilere farklı finansman seçenekleri sunuyor. Şirket son olarak geçtiğimiz ay, işletme bankası Close Brothers’ın bireysel finans iş kolunu satın alarak İngiltere pazarında konumunu güçlendirmişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Accenture FinTech İnovasyon Laboratuvarı başvuruları açıldı
FinTech
91 görüntüleme
FinTech
91 görüntüleme

Accenture FinTech İnovasyon Laboratuvarı başvuruları açıldı

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2018

Accenture, New York'ta açtığı FinTech İnovasyon Laboratuvarı'nın 12 haftalık programı için başvuruları almaya başladı. New York City İş Birliği Fonu…

Azimo’dan KOBİ’ler için ödeme hizmeti
Bankacılık
85 görüntüleme
Bankacılık
85 görüntüleme

Azimo’dan KOBİ’ler için ödeme hizmeti

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2018

Dijital para transfer servisi Azimo, İngiltere ve Avrupa'daki KOBİ'lerin 189 ülkedeki ticari ödeme ve yatırımlarında kullanabilecekleri Azimo Business hizmetini devreye…

ABD’nin borsa otoritesi SEC, FinTech portali kurdu
Bankacılık
109 görüntüleme
Bankacılık
109 görüntüleme

ABD’nin borsa otoritesi SEC, FinTech portali kurdu

Erhan Kahraman - 20 Ekim 2018

Özel sektör ile FinTech, Blockchain ve yapay zeka gibi gelişmekte olan teknolojiler üzerine doğrudan iletişim kurmak isteyen ABD Menkul Kıymetler…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.