H&M, FinTech girişimi Klarna’ya hissedar oldu

8 Ekim 2018
283 Görüntüleme

Moda zinciri H&M, İsveçli ödeme teknolojileri sağlayıcısı ve FinTech unicorn’u Klarna’dan 20 milyon dolarlık hisse aldığını açıkladı.

Değeri 2 milyar dolara ulaşan FinTech girişiminin yüzde 1’lik hissesini satın alan H&M, dijital ve fiziksel mağazalarında Klarna’nın teknolojisini kullanmak istiyor. Dünya genelinde 4 bin 700’ü aşkın fiziksel mağazası bulunan H&M, mağaza içinde yapılan işlemlerin yanı sıra mobil ve online ödemelerde de Klarna’nın “satın almadan önce dene” gibi servisleriyle verimlilik sağlayıp, müşteri sadakatini artırmak istiyor.

H&M Club sadakat programının çok kanallı bir müşteri deneyimine dönüşmesi ve mobil uygulamadaki ödeme sonrası hizmetleri modernize etmek için Klarna’nın servislerini entegre edecek olan moda devi, İngiltere ve İsveç’te bu önemli dönüşümü 2019 yılı ilk çeyreğine kadar tamamlamayı amaçlıyor.  Banking Tech haberine göre H&M Group CEO’su Karl-Johan Persson, Klarna’nın bugüne kadar ulaştığı başarıdan etkilendiklerini ve bunu daha modern bir alışveriş deneyimine dönüştürmek için birlikte çalışacaklarını belirtti.

Tüketicinin artık ödeme aşamasında gereksiz karmaşayı kabul etmediğini hatırlatan Klarna Kurucu Ortağı ve CEO’su Sebastian Siemiatkowski ise, “Daha akıllı, kişisel ve kolay bir müşteri etkileşimi sağlayacak analiz ve içgörülere ihtiyaç duyuluyor.” dedi.

2005 yılında kurulan Klarna, 90 bini aşkın işletmede ödeme işlemi sırasında online müşterilere farklı finansman seçenekleri sunuyor. Şirket son olarak geçtiğimiz ay, işletme bankası Close Brothers’ın bireysel finans iş kolunu satın alarak İngiltere pazarında konumunu güçlendirmişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor
Açık Bankacılık
15 görüntüleme
Açık Bankacılık
15 görüntüleme

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor

Ahmet Usta - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Direktörlerinden Güvenç Akbil, API sistemlerinin gelişimi ve açık bankacılığa etkisi ile BKM'de geliştirdikleri API Portal üzerine…

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019
Bankacılık
14 görüntüleme
Bankacılık
14 görüntüleme

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019

Okan Yıldız - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium…

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek

Tahsin Özyer - 14 Haziran 2019

Wall Street Journal'ın haberine göre sosyal medya devi Facebook'un henüz piyasaya sürmediği kripto para birimi 3 büyük ödeme şirketinin dikkatini…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.