Moda zinciri H&M, İsveçli ödeme teknolojileri sağlayıcısı ve FinTech unicorn’u Klarna’dan 20 milyon dolarlık hisse aldığını açıkladı.

Değeri 2 milyar dolara ulaşan FinTech girişiminin yüzde 1’lik hissesini satın alan H&M, dijital ve fiziksel mağazalarında Klarna’nın teknolojisini kullanmak istiyor. Dünya genelinde 4 bin 700’ü aşkın fiziksel mağazası bulunan H&M, mağaza içinde yapılan işlemlerin yanı sıra mobil ve online ödemelerde de Klarna’nın “satın almadan önce dene” gibi servisleriyle verimlilik sağlayıp, müşteri sadakatini artırmak istiyor.

H&M Club sadakat programının çok kanallı bir müşteri deneyimine dönüşmesi ve mobil uygulamadaki ödeme sonrası hizmetleri modernize etmek için Klarna’nın servislerini entegre edecek olan moda devi, İngiltere ve İsveç’te bu önemli dönüşümü 2019 yılı ilk çeyreğine kadar tamamlamayı amaçlıyor.  Banking Tech haberine göre H&M Group CEO’su Karl-Johan Persson, Klarna’nın bugüne kadar ulaştığı başarıdan etkilendiklerini ve bunu daha modern bir alışveriş deneyimine dönüştürmek için birlikte çalışacaklarını belirtti.

Tüketicinin artık ödeme aşamasında gereksiz karmaşayı kabul etmediğini hatırlatan Klarna Kurucu Ortağı ve CEO’su Sebastian Siemiatkowski ise, “Daha akıllı, kişisel ve kolay bir müşteri etkileşimi sağlayacak analiz ve içgörülere ihtiyaç duyuluyor.” dedi.

2005 yılında kurulan Klarna, 90 bini aşkın işletmede ödeme işlemi sırasında online müşterilere farklı finansman seçenekleri sunuyor. Şirket son olarak geçtiğimiz ay, işletme bankası Close Brothers’ın bireysel finans iş kolunu satın alarak İngiltere pazarında konumunu güçlendirmişti.