FinTech sektöründe şirket birleşmeleri ve satın almalar artıyor

9 Ekim 2018
178 Görüntüleme

Finansal teknoloji sektörü, 2018 yılının ilk yarısında 141 ayrı şirket satın alma ve birleşmesine tanıklık ederken, sözleşmelerin toplam değeri 40 milyar dolara ulaştı.

Butik danışmanlık firması Hampleton Partners, finansal teknoloji ekosisteminde gerçekleşen satın alma ve birleşmeleri derledi. Açıklamaya göre dijital bankacılığın, ödeme teknolojilerinin ve finansal veri hizmetlerinin bireysel ve kurumsal ölçekte kabul görmesi, FinTech sektöründeki satın alma ve birleşmelerin de artmasını sağlıyor.

İlk yarıdaki büyük ölçekli işlemler arasında PayPal’ın 2,2 milyar dolarlık iZettle alımı, Worldline’ın İsviçre’den Six ile yaptığı 2,75 milyar dolarlık anlaşma ve Thomson Reuters’in finansal hizmetler biriminin Blackstone tarafından satın alınmasıyla elde edilen 17 milyar dolarlık devralma payı bulunuyor.

Hampleton Partners Yönetici Direktörü Jo Goodson, derlenen veriyi şöyle yorumladı: “FinTech dünyasındaki satın alma ve birleşme faaliyetleri, öncü inovasyoncuların yeni nesil girişimler arasında yaptığı nazaran rastgele anlaşmalar şeklinde başlamıştı. Bugün gelinen noktada ise kurumsal ve finansal alıcılar, arka ofis operasyonlarını kolaylaştırmaya, dijital müşteri deneyimini iyileştirmeye ve maliyetleri düşürmeye yardımcı olan daha büyük ve daha hedefe yönelik yatırımları kovalıyor.”

İleriye bakıldığında Goodson, Blockchain uygulamaları ve InsurTech için olgunlaşan pazarda yeni bir anlaşma dalgası bekliyor.

PSD2 gibi yasal mevzuatların satın alma ve birleşme faaliyetlerini artıracağını öngören Goodson, yeni Avrupa Direktifi’ni “Avrupa genelinde ödeme sektöründe banka harici kuruluşların da dahil olduğu rekabeti körükleyen, oyunu yeniden tanımlayan bir yasa” olarak adlandırıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Accenture FinTech İnovasyon Laboratuvarı başvuruları açıldı
FinTech
91 görüntüleme
FinTech
91 görüntüleme

Accenture FinTech İnovasyon Laboratuvarı başvuruları açıldı

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2018

Accenture, New York'ta açtığı FinTech İnovasyon Laboratuvarı'nın 12 haftalık programı için başvuruları almaya başladı. New York City İş Birliği Fonu…

Azimo’dan KOBİ’ler için ödeme hizmeti
Bankacılık
85 görüntüleme
Bankacılık
85 görüntüleme

Azimo’dan KOBİ’ler için ödeme hizmeti

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2018

Dijital para transfer servisi Azimo, İngiltere ve Avrupa'daki KOBİ'lerin 189 ülkedeki ticari ödeme ve yatırımlarında kullanabilecekleri Azimo Business hizmetini devreye…

ABD’nin borsa otoritesi SEC, FinTech portali kurdu
Bankacılık
109 görüntüleme
Bankacılık
109 görüntüleme

ABD’nin borsa otoritesi SEC, FinTech portali kurdu

Erhan Kahraman - 20 Ekim 2018

Özel sektör ile FinTech, Blockchain ve yapay zeka gibi gelişmekte olan teknolojiler üzerine doğrudan iletişim kurmak isteyen ABD Menkul Kıymetler…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.