FinTech sektöründe şirket birleşmeleri ve satın almalar artıyor

9 Ekim 2018
209 Görüntüleme

Finansal teknoloji sektörü, 2018 yılının ilk yarısında 141 ayrı şirket satın alma ve birleşmesine tanıklık ederken, sözleşmelerin toplam değeri 40 milyar dolara ulaştı.

Butik danışmanlık firması Hampleton Partners, finansal teknoloji ekosisteminde gerçekleşen satın alma ve birleşmeleri derledi. Açıklamaya göre dijital bankacılığın, ödeme teknolojilerinin ve finansal veri hizmetlerinin bireysel ve kurumsal ölçekte kabul görmesi, FinTech sektöründeki satın alma ve birleşmelerin de artmasını sağlıyor.

İlk yarıdaki büyük ölçekli işlemler arasında PayPal’ın 2,2 milyar dolarlık iZettle alımı, Worldline’ın İsviçre’den Six ile yaptığı 2,75 milyar dolarlık anlaşma ve Thomson Reuters’in finansal hizmetler biriminin Blackstone tarafından satın alınmasıyla elde edilen 17 milyar dolarlık devralma payı bulunuyor.

Hampleton Partners Yönetici Direktörü Jo Goodson, derlenen veriyi şöyle yorumladı: “FinTech dünyasındaki satın alma ve birleşme faaliyetleri, öncü inovasyoncuların yeni nesil girişimler arasında yaptığı nazaran rastgele anlaşmalar şeklinde başlamıştı. Bugün gelinen noktada ise kurumsal ve finansal alıcılar, arka ofis operasyonlarını kolaylaştırmaya, dijital müşteri deneyimini iyileştirmeye ve maliyetleri düşürmeye yardımcı olan daha büyük ve daha hedefe yönelik yatırımları kovalıyor.”

İleriye bakıldığında Goodson, Blockchain uygulamaları ve InsurTech için olgunlaşan pazarda yeni bir anlaşma dalgası bekliyor.

PSD2 gibi yasal mevzuatların satın alma ve birleşme faaliyetlerini artıracağını öngören Goodson, yeni Avrupa Direktifi’ni “Avrupa genelinde ödeme sektöründe banka harici kuruluşların da dahil olduğu rekabeti körükleyen, oyunu yeniden tanımlayan bir yasa” olarak adlandırıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sesli Asistanlar 2.0 ve Bankaların Geleceği
Bankacılık
8 görüntüleme
Bankacılık
8 görüntüleme

Sesli Asistanlar 2.0 ve Bankaların Geleceği

yazar05 - 18 Aralık 2018

Bankacılığın geleceği, tüketicilere bekledikleri dijital ürünleri sunmak üzerine olacaktır. Sesle aktifleşen bankacılık ürünleri, tüketicilerin evde, iş yerinde, arabalarda ve mobil…

Prof. Dr. Selim Yazıcı KPMG Gündem’in sorularını yanıtladı
FinTech
16 görüntüleme
FinTech
16 görüntüleme

Prof. Dr. Selim Yazıcı KPMG Gündem’in sorularını yanıtladı

yazar05 - 18 Aralık 2018

FinTech İstanbul Platformu’nun kurucu ortağı Prof. Dr. Selim Yazıcı, KPMG Gündem'e dünyayı sarsan finansal teknoloji ekosistemini ve Türkiye’deki yansımalarını anlattı. Sizi…

ErisX aldığı yatırımla kripto para sektörüne güven aşıladı
Bankacılık
12 görüntüleme
Bankacılık
12 görüntüleme

ErisX aldığı yatırımla kripto para sektörüne güven aşıladı

Erhan Kahraman - 18 Aralık 2018

Hem büyük finans kuruluşları ve hem de teknoloji şirketleri kripto para dünyasında heyecan verici gelişmelerle haftayı kapattılar. TD Ameritrade’den 30…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.