FinTech sektöründe şirket birleşmeleri ve satın almalar artıyor

9 Ekim 2018
259 Görüntüleme

Finansal teknoloji sektörü, 2018 yılının ilk yarısında 141 ayrı şirket satın alma ve birleşmesine tanıklık ederken, sözleşmelerin toplam değeri 40 milyar dolara ulaştı.

Butik danışmanlık firması Hampleton Partners, finansal teknoloji ekosisteminde gerçekleşen satın alma ve birleşmeleri derledi. Açıklamaya göre dijital bankacılığın, ödeme teknolojilerinin ve finansal veri hizmetlerinin bireysel ve kurumsal ölçekte kabul görmesi, FinTech sektöründeki satın alma ve birleşmelerin de artmasını sağlıyor.

İlk yarıdaki büyük ölçekli işlemler arasında PayPal’ın 2,2 milyar dolarlık iZettle alımı, Worldline’ın İsviçre’den Six ile yaptığı 2,75 milyar dolarlık anlaşma ve Thomson Reuters’in finansal hizmetler biriminin Blackstone tarafından satın alınmasıyla elde edilen 17 milyar dolarlık devralma payı bulunuyor.

Hampleton Partners Yönetici Direktörü Jo Goodson, derlenen veriyi şöyle yorumladı: “FinTech dünyasındaki satın alma ve birleşme faaliyetleri, öncü inovasyoncuların yeni nesil girişimler arasında yaptığı nazaran rastgele anlaşmalar şeklinde başlamıştı. Bugün gelinen noktada ise kurumsal ve finansal alıcılar, arka ofis operasyonlarını kolaylaştırmaya, dijital müşteri deneyimini iyileştirmeye ve maliyetleri düşürmeye yardımcı olan daha büyük ve daha hedefe yönelik yatırımları kovalıyor.”

İleriye bakıldığında Goodson, Blockchain uygulamaları ve InsurTech için olgunlaşan pazarda yeni bir anlaşma dalgası bekliyor.

PSD2 gibi yasal mevzuatların satın alma ve birleşme faaliyetlerini artıracağını öngören Goodson, yeni Avrupa Direktifi’ni “Avrupa genelinde ödeme sektöründe banka harici kuruluşların da dahil olduğu rekabeti körükleyen, oyunu yeniden tanımlayan bir yasa” olarak adlandırıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)
Açık Bankacılık
10 görüntüleme
Açık Bankacılık
10 görüntüleme

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)

Ahmet Usta - 21 Mayıs 2019

Küresel FinTech liderlerinden Chris Skinner kişisel bloğu The Finanser’da kaleme aldığı en son makalesinde FinTech kavramının, 2005 yılından itibaren başlayarak…

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak
FinTech
14 görüntüleme
FinTech
14 görüntüleme

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak

Tahsin Özyer - 21 Mayıs 2019

Küresel ödeme devi Mastercard önümüzdeki 5 sene boyunca Hindistan'daki finansal teknolojilere yönelik 1 milyar dolarlık bir yatırım planladığını açıkladı. Hindistan'da…

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak
Basın Bülteni
9 görüntüleme
Basın Bülteni
9 görüntüleme

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak

Tahsin Özyer - 20 Mayıs 2019

Türkiye dijital ödeme ekosisteminde inovasyonu desteklemek ve hızlandırmak amacıyla Visa İnovasyon Programı’nı başlatıyor. Hackquarters ortaklığı ile hayata geçen ve 6 ay…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.