FinTech sektöründe şirket birleşmeleri ve satın almalar artıyor

9 Ekim 2018
230 Görüntüleme

Finansal teknoloji sektörü, 2018 yılının ilk yarısında 141 ayrı şirket satın alma ve birleşmesine tanıklık ederken, sözleşmelerin toplam değeri 40 milyar dolara ulaştı.

Butik danışmanlık firması Hampleton Partners, finansal teknoloji ekosisteminde gerçekleşen satın alma ve birleşmeleri derledi. Açıklamaya göre dijital bankacılığın, ödeme teknolojilerinin ve finansal veri hizmetlerinin bireysel ve kurumsal ölçekte kabul görmesi, FinTech sektöründeki satın alma ve birleşmelerin de artmasını sağlıyor.

İlk yarıdaki büyük ölçekli işlemler arasında PayPal’ın 2,2 milyar dolarlık iZettle alımı, Worldline’ın İsviçre’den Six ile yaptığı 2,75 milyar dolarlık anlaşma ve Thomson Reuters’in finansal hizmetler biriminin Blackstone tarafından satın alınmasıyla elde edilen 17 milyar dolarlık devralma payı bulunuyor.

Hampleton Partners Yönetici Direktörü Jo Goodson, derlenen veriyi şöyle yorumladı: “FinTech dünyasındaki satın alma ve birleşme faaliyetleri, öncü inovasyoncuların yeni nesil girişimler arasında yaptığı nazaran rastgele anlaşmalar şeklinde başlamıştı. Bugün gelinen noktada ise kurumsal ve finansal alıcılar, arka ofis operasyonlarını kolaylaştırmaya, dijital müşteri deneyimini iyileştirmeye ve maliyetleri düşürmeye yardımcı olan daha büyük ve daha hedefe yönelik yatırımları kovalıyor.”

İleriye bakıldığında Goodson, Blockchain uygulamaları ve InsurTech için olgunlaşan pazarda yeni bir anlaşma dalgası bekliyor.

PSD2 gibi yasal mevzuatların satın alma ve birleşme faaliyetlerini artıracağını öngören Goodson, yeni Avrupa Direktifi’ni “Avrupa genelinde ödeme sektöründe banka harici kuruluşların da dahil olduğu rekabeti körükleyen, oyunu yeniden tanımlayan bir yasa” olarak adlandırıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gobaba, Türkiye’deki ilk lisanslı kripto para borsası oldu
Haber
Haber

Gobaba, Türkiye’deki ilk lisanslı kripto para borsası oldu

yazar05 - 16 Şubat 2019

Türkiye’deki kripto para kullanıcılarına özel çözümler sunan Londra merkezli kripto para borsası Gobaba, Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsaları arasından…

Finovate Europe 2019’da öne çıkan trendler ve FinTech dünyasının değişen yüzü
Bankacılık
11 görüntüleme
Bankacılık
11 görüntüleme

Finovate Europe 2019’da öne çıkan trendler ve FinTech dünyasının değişen yüzü

Ahmet Usta - 15 Şubat 2019

Finovate Europe 2019’da dinlediğimiz 64 FinTech şirketinin ortak özelliği değişen koşullara hızla uyum sağlamaları. Öte yandan değişen sadece koşullar değil.…

Visa, Fintech Fast-Track programını CEMEA bölgesine genişletiyor
FinTech
11 görüntüleme
FinTech
11 görüntüleme

Visa, Fintech Fast-Track programını CEMEA bölgesine genişletiyor

Ahmet Usta - 15 Şubat 2019

Visa yaptığı bir açıklamayala Fintech Fast-Track Programını, gelecek nesil dijital ödeme çözümlerini geliştirme çabalarının bir parçası olarak, Orta ve Doğu…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.