Avrupalı yasal düzenleyiciler, ICO’ların vaka bazında birer menkul kıymet satışı olarak düzenlenip düzenlenmeyeceğini belirliyor.

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu (ESMA) Başkanı Steven Maijoor, Avrupa Parlamentosu’nun ekonomi işleri komitesine bazı ICO’ların mali araçlara benzediğini ve bunları belirli bir düzenleyici çerçeveye yerleştirileceğini söyledi. Buna karşın tüm ICO’ları aynı şekilde değerlendirmek mümkün değil ve mevcut mali enstrümanlara benzemeyen ICO’ların mevzuatta nasıl bir yer alacağı üzerine görüşmeler sürüyor. Maijoor, yasal mevzuatların dışında kalan ICO’lar hakkında ne yapılacağını kurul olarak yıl sonuna kadar değerlendireceklerini açıkladı.

ESMA henüz geçtiğimiz hafta FinTech inovasyonları ve kripto paralar için ek bütçe hazırladığını duyurmuştu. Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi, bir yıl boyunca finansal inovasyon ve kripto taleplerindeki trendleri takip edebilmek için 1 milyon Euro’nun üzerinde bir bütçe ayırmış, FinTech inovasyonlarının ve perakende yatırımcı trendlerinin sürekli izlenmesinin altı tam zamanlı personel tarafından yürütüleceğini açıklamıştı.

Esma’nın 2019 bütçesinde en büyük pay veri yönetimi ve istatistikler için ayrılırken, toplam 18 farklı Esma veri tabanının ve ilgili BT sistemlerinin bakımıyla, personeller için 10 milyon Euro’luk bir harcama yapılması öngörülüyor.

2019 eylem planını oluşturan Esma, 2018 başındaysa kripto paralar üzerine yoğunlaşmıştı. European Banking Authority (EBA) ve European Insurance and Occupational Pensions Authority ile ortak açıklamalarda bulunan denetleyici kurum, kripto paralara yönelik ortak bir ‘uyarı metni’ yayımlamıştı.