Standard Chartered, Londra’da açtığı eXellerator adlı inovasyon laboratuvarıyla yerel FinTech ekosistemiyle etkileşimi artırmayı ve grup genelinde inovasyonu tetiklemeyi hedefliyor.

Standard Chartered’ın eXellerator laboratuvarı, bankanın Londra’nın göbeğinde yer alan merkez ofisinde konumlanıyor. Bu laboratuvar aynı zamanda İngiltere ve Avrupa bölgesinin inovasyon merkezi olarak hizmet verecek.

Standard Chartered, Avrupa ve Amerika CEO’su Tracy Clarke, “Londra, bankalar, FinTech girişimleri ve sektörel iş ortaklarının hepsinin dirsek temasında çalışabildiği, inovasyon için gerçek bir merkez niteliği taşıyor.” diyor.

EXellerator laboratuvarı müşterileri, FinTech’leri ve diğer iş ortaklarının bir araya gelerek sektöre ilişkin sorunlarını çözmesi için bir ortak çalışma alanı oluşturacak.

Standard Chartered, Singapur’da ilk eXellerator’ı 2016’da kurdu. İki yıl aradan sonra, 2018 yılı başında ise Hong Kong’da ikinci laboratuvar hizmete açıldı. Banka, Silikon Vadisi’nde ve Bangalore’deki teknoloji merkezinde yer aldı.

Laboratuvarlar, bankanın FinTech alanında yatırım yapan girişim sermayesi birimi olan SC Ventures’a bağlı olacak. SC Ventures Küresel Başkanı Alex Manson, “Hemen hemen her sektörde müşterilerimiz işlerinde yıkıcı bir dönüşüme tanık oluyor. Dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimizin kendilerini bu dönüşüme uygun olacak şekilde yeniden konumlandırabilmesi için bir baskı var ve biz buna yardımcı olacak yeteneklerimizi inovasyon ofislerinde kullanacağız.” diye konuştu.