Mastercard farklı işlemleri aynı Blockchain’de saklayacak

17 Ekim 2018
274 Görüntüleme

Mastercard, farklı işlem türü ve veri formatını aynı Blockchain ağı üzerinde saklamayı sağlayan bölümlendirme teknolojisi için yaptığı patent başvurusuna olumlu yanıt aldı.

Mastercard’ın “bölmeli Blockchain” patenti ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından onaylandı. Mevcut Blockchain sistemlerinde saklanan işlemler farklı bloklarda tutulurken, bu blokları oluşturmak için çoğunlukla aynı formatta, aynı türde ve hatta aynı boyutta veriye gerek duyuluyor. Bu senaryoda ister farklı kripto paraları desteklemek, isterse farklı seviyelerde erişim izni sunmak istesin, farklı türde Blockchain kullanmak isteyen herkesin aynı anda pek çok Blockchain’i çalıştırmak zorunda kalıyor.

Bu tür bir kullanımın kaynak ve bilgi işlem gücü açısından açısından son derece verimsiz bir tüketime neden olduğuna dikkat çeken Mastercard, BCTR haberine göre kendi teknolojisinde “bölümlenmiş Blockchain” yapısıyla bu sorunun önüne geçiyor. Bu sistemde bölmelerin adı “subnet” (alt ağ) olarak tanımlanıyor ve bu ağların iç yapıları bütünsel olsa da, daha geniş ve tekil bir sistemle etkileşim içinde çalışıyorlar.

Patent, “bölümlenmiş bir Blockchain’in, her bir alt ağ ile ilişkili işlem kayıtlarının farklı şekilde biçimlendirilebileceği ve her alt ağ ile ilişkili olarak farklı bir kriptografik para transferini içerebileceği üç farklı alt ağ için işlem kayıtlarını içerebileceğini” ifade ediyor.

Blockchain alanında daha önce de çeşitli patent başvurularıyla gündeme gelen Mastercard’ın “Blockchain Kullanarak Ödeme Kart Doğrulama Yöntemi ve Sistemi” başlığını taşıyan patent başvurusunda, kullanıcıya ait bilgilerin doğrulanması ve güvende tutulması için açık Blockchain destekli ödeme işlemleri tarif edilmişti. Şirket ayrıca yaz aylarında aldığı yeni patent ile birlikte, yeni bir tür kullanıcı hesabı oluşturarak, kripto para işlemlerini hızlandırmayı planlıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Future of Fintech 2019 ana sunum videoları
FinTech
9 görüntüleme
FinTech
9 görüntüleme

Future of Fintech 2019 ana sunum videoları

Tahsin Özyer - 21 Temmuz 2019

Her yıl Haziran ayında New York'ta gerçekleştirilen ve CB Insights tarafından düzenlenen "Future of FinTech" konferansının ana sunun videoları yayınlandı.…

Ödemeler dünyasında yapay zeka çözümleri – Türkiye’den örnekler
Bankacılık
11 görüntüleme
Bankacılık
11 görüntüleme

Ödemeler dünyasında yapay zeka çözümleri – Türkiye’den örnekler

Tahsin Özyer - 19 Temmuz 2019

Bankalararası Kart Merkezi Ürün Müdürü Ayşe Orbay Kaya yayınladığı Medium makalesinde ödeme teknolojilerinde yapay zekanın kullanıma dair Türkiye örneklerine değindi.…

Cesur Yeni Bankacılık Dünyası: Platform olarak Bankacılık
Bankacılık
5 görüntüleme
Bankacılık
5 görüntüleme

Cesur Yeni Bankacılık Dünyası: Platform olarak Bankacılık

Tahsin Özyer - 19 Temmuz 2019

Aşağıda yayınladığımız yazılar, Özyeğin Üniversitesi, Financial Engineering and Risk Management (FERM) Yüksek Lisans Programında vermiş olduğum Financial Technologies dersinde öğrencilerimin…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.