İsviçre Blockchain ekosisteminin Silikon Vadisi olarak bilinen ve Zug kenti çevresinde kurulan Kripto Vadisi, ülke için giderek daha önemli bir ekonomik faktör haline geliyor ve şimdiden üç binden fazla kişiyi istihdam ediyor.

Zug’da faaliyet gösteren 600’ü aşkın şirket arasında beş ayrı “unicorn” da bulunuyor. Danışmanlık şirketi PwC ile Zug’a yatırım yapan CV VC ve Inacta tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bu unicorn’ların değeri 1 milyar İsviçre Frangı’nın üzerine çıkıyor.

Kripto Vadisi’nde ilk kez yapılan bu çalışma kapsamında bölgede faaliyet gösteren ilk 50 şirketin listesi çıkarıldı. Piyasa değerleme tahminlerine ilişkin veriler eksik olmasına rağmen, ankete göre, en büyük 50 Blockchain şirketinin toplam değeri 44 milyar dolara ulaşıyor.

İncelenen 600’ü aşkın şirketin arasında doğrudan Blockchain üzerinde geliştirme yapanların değil, danışmanlık şirketleri, hukuk firmaları ve akademik kurumlar gibi sadece dolaylı olarak dağıtık defter teknolojilerine temas eden şirketlerin de yer aldığın belirtmekte fayda var. Buna karşın sadece altı ay önceye nazaran sayının iki kata yakın artmış olması dikkat çekiyor.

Zug özelinde ilgi çeken bir diğer nokta ise en büyük 50 girişimin, diğerlerine oranla toplam sermayelerinin çok daha yüksek olmaları ve çift haneli milyonlar üzerinden çalışmaları. Buna ek olarak, kripto para birimi projesi Tezos ya da merkezi olmayan “İnternet Bilgisayarı” Dfinity’in geliştiricileri gibi şirketler sayesinde yüz milyonlar seviyesinden başlayıp milyar dolara kadar uzanan yatırımlar hiç de ender sayılmıyor.

Kripto Vadisi’nin unicorn’ları ise kripto para madenciliğine özgü donanımlar üreten Bitmain, ödeme geliştirici Cardano, Dfinity ve Zug merkezli Ethereum ve ödeme sağlayıcısı Xapo olarak sıralanıyor.