Twentify tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, Türkiye’deki kullanıcıların kripto para ve Blockchain’e bakış açılarını masaya yatırıyor.

Teknolojinin bu hızlı değişimine ve beraberinde hayatımızdaki birçok şeyi de etkilemesine rağmen, yüzyıllardır bu değişimden etkilenmeyen bir kaç araçtan biri, kullandığımız itibari para birimleriydi (fiat currency). Bu durumun değişmesinin ilk örneği olan Bitcoin’in hayatımıza girişinden yıllar sonra, dijital/kripto para birimleri artık radarımızda ve geleceğe dair birçok şeyi etkileyebilecek güçte gibi gözüküyor. Peki Türk halkı kripto para dünyasıyla ilgili ne kadar bilgi sahibi? Bitcoin’e ne kadar güveniyor? Bitcoin’le ilgili ileriye dönük tahminleri nedir?

Twentify tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin Sanal Cüzdanı: Kripto Para Birimleri Algı & Güven Araştırması bu sorulara ışık tutuyor. Türk halkının kripto para birimlerine karşı tutum ve kullanımının mercek altına alındığı araştırmaya göre Türkiye’nin yüzde 37’si Blockchain teknolojisinden haberdar. Buna karşın, Blockchain’i bir kripto para birimi sananların oranı yüzde 58,3’e ulaşıyor.

Kripto para birimleri arasındaki en yüksek bilinirlik ise şaşırtmayacak şekilde Bitcoin’de. Tüketicilerin yüzde 19,8’i Bitcoin alıp sattığını söylüyor. Bu kitlenin yüzde 73’ü şu an Bitcoin sahibi. Bitcoin almış olan kişilerin yüzde 44,4’ünün öncelikli amacı ise yatırım yapmak.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın.