ABD’nin borsa otoritesi SEC, FinTech portali kurdu

20 Ekim 2018
259 Görüntüleme

Özel sektör ile FinTech, Blockchain ve yapay zeka gibi gelişmekte olan teknolojiler üzerine doğrudan iletişim kurmak isteyen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu amaçla yeni bir portal açtı.

FinTech Hub ya da kısaca FinHub adını taşıyan bu platform, SEC’in mevcut hizmetlerine tek bir kanal üzerinden erişilebilmesini sağlayacak. Forbes haberine göre bu yeni portal, aynı zamanda şirketlerin halkla iletişim kurmasını da kolaylaştıracak şekilde tasarlandı.

FinHub adı verilen yeni portal, SEC’in Dijital Finansman Bölümü yöneticilerinden Valerie A. Szczepanik tarafından yönetilecek. Yaptıkları çalışmaları Forbes’la paylaşan Szczepanik, yıllardır yaptıkları işlerin yeni merkezle bir araya getirileceğini kaydetti.

SEC’in bu girişiminin ardında bilgi paylaşımı dışında farklı sebepler de bulunuyor. Son bir yılda SEC tarafından açılan kamuya açık davaların sayısının arttığına dikkat çekilen habere göre, SEC bu yolla potansiyel yatırımcıları ve Blockchain geliştiricilerini eğitmeyi de amaçlıyor. Yeni portal, bir bilinçlendirme mekanizması olarak çalışacak ve regülasyonlara aykırı girişim ve projelerin oluşmasını önlemeye yardımcı olacak. Bu da SEC’in açmak zorunda kaldığı ihlal davası sayısının azalması anlamına geliyor.

Yeni platformun, özellikle dağıtık defter teknolojileri gibi alanlarda proje geliştirenlere katkı sağlamasını beklediklerini ifade eden Szczepanik, bu alan dışında yapay zeka gibi hızlı gelişen ama yasal mevzuata tabi konularda çalışanlara da erişeceklerine vurgu yapıyor.

SEC, yeni portalle birlikte ikinci FinTech forumunu gerçekleştireceğini de duyurdu. 2019’da düzenlenecek organizasyonun ana teması Blockchain ve dağıtık defter teknolojileri olacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FinTech İstanbul, FinTech 101 Eğitim Programı 7. Dönem başladı
FinTech 101
9 görüntüleme
FinTech 101
9 görüntüleme

FinTech İstanbul, FinTech 101 Eğitim Programı 7. Dönem başladı

yazar05 - 22 Nisan 2019

FinTech İstanbul tarafından, 2016 yılından bu yana gerçekleştirilen FinTech 101 Eğitim programında 7. dönem başladı. İlk dersle birlikte FinTech İstanbul…

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 22 Nisan 2019
Newsletter
12 görüntüleme
Newsletter
12 görüntüleme

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 22 Nisan 2019

Ahmet Usta - 22 Nisan 2019

FinTech Ekosisteminden Öne Çıkan Başlıklar Geçen haftanın öne çıkan FinTech içerikleri ile karşınızdayız. BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko yazdı:…

Haftanın Gelişmeleri – 21.04.2019
FinTech
14 görüntüleme
FinTech
14 görüntüleme

Haftanın Gelişmeleri – 21.04.2019

Okan Yıldız - 21 Nisan 2019

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.