ABD’nin borsa otoritesi SEC, FinTech portali kurdu

20 Ekim 2018
182 Görüntüleme

Özel sektör ile FinTech, Blockchain ve yapay zeka gibi gelişmekte olan teknolojiler üzerine doğrudan iletişim kurmak isteyen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu amaçla yeni bir portal açtı.

FinTech Hub ya da kısaca FinHub adını taşıyan bu platform, SEC’in mevcut hizmetlerine tek bir kanal üzerinden erişilebilmesini sağlayacak. Forbes haberine göre bu yeni portal, aynı zamanda şirketlerin halkla iletişim kurmasını da kolaylaştıracak şekilde tasarlandı.

FinHub adı verilen yeni portal, SEC’in Dijital Finansman Bölümü yöneticilerinden Valerie A. Szczepanik tarafından yönetilecek. Yaptıkları çalışmaları Forbes’la paylaşan Szczepanik, yıllardır yaptıkları işlerin yeni merkezle bir araya getirileceğini kaydetti.

SEC’in bu girişiminin ardında bilgi paylaşımı dışında farklı sebepler de bulunuyor. Son bir yılda SEC tarafından açılan kamuya açık davaların sayısının arttığına dikkat çekilen habere göre, SEC bu yolla potansiyel yatırımcıları ve Blockchain geliştiricilerini eğitmeyi de amaçlıyor. Yeni portal, bir bilinçlendirme mekanizması olarak çalışacak ve regülasyonlara aykırı girişim ve projelerin oluşmasını önlemeye yardımcı olacak. Bu da SEC’in açmak zorunda kaldığı ihlal davası sayısının azalması anlamına geliyor.

Yeni platformun, özellikle dağıtık defter teknolojileri gibi alanlarda proje geliştirenlere katkı sağlamasını beklediklerini ifade eden Szczepanik, bu alan dışında yapay zeka gibi hızlı gelişen ama yasal mevzuata tabi konularda çalışanlara da erişeceklerine vurgu yapıyor.

SEC, yeni portalle birlikte ikinci FinTech forumunu gerçekleştireceğini de duyurdu. 2019’da düzenlenecek organizasyonun ana teması Blockchain ve dağıtık defter teknolojileri olacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hong Kong metrosunun QR kodlu ödemeleri Alipay’e emanet
FinTech
8 görüntüleme
FinTech
8 görüntüleme

Hong Kong metrosunun QR kodlu ödemeleri Alipay’e emanet

Erhan Kahraman - 16 Kasım 2018

Alipay, Hong Kong metrosunda QR kodlu temassız ödeme hizmeti için açılan ihalenin kazanan tarafı oldu. Hong Kong nüfusunun FinTech trendlerini…

Amazon Go rakibi Standard Cognition’a 40 milyon dolar yatırım
Haber
9 görüntüleme
Haber
9 görüntüleme

Amazon Go rakibi Standard Cognition’a 40 milyon dolar yatırım

yazar05 - 16 Kasım 2018

Perakende mağazalar için yapay zeka destekli otonom ödeme çözümleri sunan Standard Cognition 40 milyor dolar değerinde yatırım aldığını duyurdu. Initialized…

Microsoft, blockchain geliştirme kitini duyurdu
Blockchain
9 görüntüleme
Blockchain
9 görüntüleme

Microsoft, blockchain geliştirme kitini duyurdu

yazar05 - 16 Kasım 2018

Bir süredir blockchain projelerine yabancı olmayan Microsoft, Azure bulut platformu üzerinden blockchain geliştirme kitini yayınladı. Microsoft’un Azure Blockchain Geliştirme Kitini…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.