ABD’nin borsa otoritesi SEC, FinTech portali kurdu

20 Ekim 2018
218 Görüntüleme

Özel sektör ile FinTech, Blockchain ve yapay zeka gibi gelişmekte olan teknolojiler üzerine doğrudan iletişim kurmak isteyen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu amaçla yeni bir portal açtı.

FinTech Hub ya da kısaca FinHub adını taşıyan bu platform, SEC’in mevcut hizmetlerine tek bir kanal üzerinden erişilebilmesini sağlayacak. Forbes haberine göre bu yeni portal, aynı zamanda şirketlerin halkla iletişim kurmasını da kolaylaştıracak şekilde tasarlandı.

FinHub adı verilen yeni portal, SEC’in Dijital Finansman Bölümü yöneticilerinden Valerie A. Szczepanik tarafından yönetilecek. Yaptıkları çalışmaları Forbes’la paylaşan Szczepanik, yıllardır yaptıkları işlerin yeni merkezle bir araya getirileceğini kaydetti.

SEC’in bu girişiminin ardında bilgi paylaşımı dışında farklı sebepler de bulunuyor. Son bir yılda SEC tarafından açılan kamuya açık davaların sayısının arttığına dikkat çekilen habere göre, SEC bu yolla potansiyel yatırımcıları ve Blockchain geliştiricilerini eğitmeyi de amaçlıyor. Yeni portal, bir bilinçlendirme mekanizması olarak çalışacak ve regülasyonlara aykırı girişim ve projelerin oluşmasını önlemeye yardımcı olacak. Bu da SEC’in açmak zorunda kaldığı ihlal davası sayısının azalması anlamına geliyor.

Yeni platformun, özellikle dağıtık defter teknolojileri gibi alanlarda proje geliştirenlere katkı sağlamasını beklediklerini ifade eden Szczepanik, bu alan dışında yapay zeka gibi hızlı gelişen ama yasal mevzuata tabi konularda çalışanlara da erişeceklerine vurgu yapıyor.

SEC, yeni portalle birlikte ikinci FinTech forumunu gerçekleştireceğini de duyurdu. 2019’da düzenlenecek organizasyonun ana teması Blockchain ve dağıtık defter teknolojileri olacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Soner Canko BKM Adına 2018 Yılını Değerlendirdi
Video
16 görüntüleme
Video
16 görüntüleme

Soner Canko BKM Adına 2018 Yılını Değerlendirdi

yazar05 - 23 Ocak 2019

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, BKM 2018 Yılı Değerlendirme Toplantısı sonrası geçtiğimiz yılın kartlı ödemeler adına nasıl geçtiğini…

BAE ve Suudi Arabistan kendi kripto paralarını kullanmaya başladı
Haber
15 görüntüleme
Haber
15 görüntüleme

BAE ve Suudi Arabistan kendi kripto paralarını kullanmaya başladı

Melih Çelik - 23 Ocak 2019

Devlet destekli sınır ötesi ödemelerde kripto para kullanımı Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan arasında başladı. Kripto paralara yönelik farklı…

İngiliz Kilisesi “Dijital Bağış Kutusu” uygulamasını değerlendiriyor
Haber
18 görüntüleme
Haber
18 görüntüleme

İngiliz Kilisesi “Dijital Bağış Kutusu” uygulamasını değerlendiriyor

yazar05 - 23 Ocak 2019

İngiliz Kilisesi, kilise cemaatinin nakit para yerine kartlarıyla veya telefonlarıyla bağış yapmalarını sağlayacak bir “dijital bağış kutusu” uygulamasını denemek için…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.