Büyük teknoloji şirketleri, bankalara bakış açısını değiştirerek bilinen bankacılık sürecini tamamen değiştirebilirler mi? Henüz bu sorunun cevabı bilinmesi bile ödemeler dünyası ile başlayan değişimin çok hızlı ve kesintisiz olduğunu söyleyebiliriz.

Dijital dünya içinde insanlar kişiselleştirme ve rahatlık beklerler. Sosyal medya, online alışveriş, ödeme çözümleri söz konusu olduğunda kolaylık, hız ve kullanışlılık insanlara cazip gelir. Bankacılık gibi eski ve regülasyonları ağır bir sektör olmasına rağmen çoğu kişi kişiselleştirme ve rahatlık ister. Felicity Hannah tarafından yazılan ve Independent tarafından yayınlanan makaleyi sizler için derlerdik.

Kişiselleştirme

Kişiselleştirme, kolaylık ve hız; Amazon, Google, Apple ve Facebook gibi firmaların bankacılık hizmetleri için hazır olduklarını söyleyen pek çok nedenden sadece bazıları olabilir. MuleSoft şirketi, dünya genelinde 8 binden fazla kişiyle beraber yaptıkları araştırmalarda 18 ila 34 yaşındakilerin yüzde 52’sinin, Facebook’u veya düzenli olarak kullandıkları ve başka bir teknoloji deviyle bankacılık yapmayı düşündüklerini keşfetti. Bütün yaş gruplarının beklentisinin ise sadelik, rahatlık ve daha kişiselleştirilmiş bir hizmet olduğu belirtildi. Son zamanlardaki veri gizliliği endişelerine rağmen, bankacılığın Instagram hesabımız kadar modern olması isteniyor. Shashi Nirale, teknoloji devleri için bankacılık yolunun açık olduğunu söyledi; “Apple, Google ve Samsung’un hali hazırda olgun ödeme ve eşler arası çözüm önerilerine sahip” diyor ve ekliyor: “Dolayısıyla, gelecekte mevduat hesapları, kredileri ve ipotekleri sunmalarını hayal etmek hiç de zor değil.” Tabii ki, teknoloji devleri yüksek sokak bankacılığı hizmetleri sunamayacak ancak pek çok insan için fiziki bankaların değeri geçmişte olduğu seviyelerde değil. İngiltere’de son araştırmalar fiziksel banka şubesi kapanışlarının endişe verici orana ulaştığını tespit etti. Aynı zamanda, Monzo ve Starling Bank gibi dijital bankalar, mobil uygulamaları ve kullandıkları teknoloji ile popülaritelerini artmaktadır. Bunun üzerine, son bankacılık düzenlemeleri ile müşterilerin bankalarından üçüncü taraf şirketlerle finansal verileri paylaşmalarını isteyebilecekleri anlamına geliyor. Bu düzenleme müşterilerin kendi verilerinin sahibi olmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Ve bu düzenleme teknoloji devlerinin bankacılık sektörüne neredeyse hiç engelsiz girişi anlamına geliyor.

Gizlilik

Son zamanlardaki veri endişeleri göz önüne alındığında, müşterilerin özel bankacılık işlemlerinde büyük teknoloji şirketlerine güvenmek istemeyeceklerini iddia edilebilir. Gerçek şu ki, kolaylık gizlilik korkularını aşıyor. Apple ve Google zaten hali hazırda insanların bütün verilerini sakladıkları ve yüksek güven duydukları markalar. Bu yüzden banka olduklarında kullanılmaları kolay ve anlaşılır olacaktır.

Etik

Teknoloji firmalarının banka olmasını engelleyebilecek değerlerin başında etik gelmektedir. Özellikle genç banka müşterilerinin etik konusunda oldukça hassas olduğu bilinmektedir. J Walter Thompson Intelligence’deki İnovasyon Grubu tarafından ABD ve Çin’de gerçekleştirilen paranın geleceğine dair yeni bir rapor, Çinli tüketicilerin yüzde 76’sı ve ABD’li tüketicilerin yüzde 65’inin bir finansal kurum seçerken etik davranışın önemli olduğunu gösterdiğini belirtiyor. Bankaların, iş modellerine işlenmiş etik bir duruşa sahip olmaları bankalar için etik konusun daha önemli hale gelmesini sağlıyor. Örneğin, Facebook’un veri kullanımı konusundaki soru işaretleri, etik endişeler nedeniyle onları bankacılık dışı bırakabilir.

Tüketiciler, mobil ödemeler, eşler arası aracısız para gönderimi, dijital bankalar, kripto para birimleri ve daha fazlası dahil olmak üzere yeni davranışlar benimsiyorlar. Toplumların teknolojiye uyum sağlama çabaları beraberinde kolaylık, hız ve kişiselleştirme taleplerinin artmasına sebep olmaktadır. Bankaların da müşterilerinin değişimini anlayarak daha fazla uyum sağlamak için teknolojiyi ve toplumsal değişimi yakalamaları gerekmektedir. Bu yılın başlarında, İspanyol bankası BBVA’nın yönetim kurulu başkanı Francisco González, Facebook ve Amazon gibi şirketlerin “birçok bankanın yerini alabileceği” konusunda uyardı. Amazon ve Apple gibi firmalar fırsata sahipler, teknolojiye sahipler ve yatırım yapabiliyorlar. Geleneksel bankaların istikrarını sarsabilirler. Bu yüzden geleneksel bankaların teknoloji ve dijital dönüşümü kullanarak müşterilerine odaklanmaları ve sürdürülebilir değerler yaratarak, kendilerini ve sundukları değeri sürekli olarak yenilebilmeleri dijital çağda başarının anahtarıdır.

Ferhat Yalçın