İngiltere’nin finansal servisler alanındaki yasal otoritesi FCA, “Green FinTech Challenge” adıyla duyurduğu yeni yarışmasında, yasal denetleyici desteğine ihtiyaç duyan yeşil çözümlere fırsat sunuyor.

Yeni nesil FinTech girişimlerinin yanı sıra, geleneksel finans kuruluşlarının ve teknoloji sağlayıcılarının da katılabildiği yeşil temalı FinTech yarışmasını iklim değişikliği gibi sorunlara doğru yanıt veren finansal servisleri pazara sunmak için düzenlediklerini belirten FCA yetkilileri; “Bu yarışma, İngiltere’nin daha yeşil bir ekonomiye geçişini destekleyecek yenilikçi ürün ve servisleri geliştiren ekipleri daha kolay tespit etmemizi ve desteklememizi sağlayacak.” diye açıklamada bulundu.

FinTech Futures portalinde yer alan habere göre, FCA’nın “yeşil FinTech hizmeti” olarak kategorilendirdiği çözümler arasında yeşil ürün ve servislere nakit akışı ve yatırımları destekleyen, yeşil ürünlerin çıkarılmasını, dağıtımını ve benimsenmesini daha verimli hale getiren ya da pazar oyuncuları için iklim değişikliği riskini yönetilebilir hale getiren inovasyonlar aranıyor. Çevresel etkileri ölçümleyen finans çözümleri de bu yarışmaya katılabiliyor.

FCA, çevre dostu finansman gündemi ile ilgili bir fayda sağlaması koşuluyla, daha geniş etik, sosyal etki veya çevresel, toplumsal veya yönetişimsel ürünleri ve hizmetlerin geliştiren firmaların da başvurabileceğini ekliyor.

Green FinTech Challenge hakkında daha fazla bilgi bu sayfada yer alıyor.