İngiltere’de bankalar, menkul kıymet borsaları ve sigorta şirketleri bir araya gelerek siber suçlara karşı ortak mücadele etmek için Finansal Sektör Siber İş Birliği Merkezi adında yeni bir yapılanmaya imza atıyor.

Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) ve Ulusal Suç Ajansı (NCA) ile birlikte çalışacak olan bu yeni merkezin arkasındaki ana organizasyon ise finans, bankacılık ve ödemelerden oluşan daha küçük ölçekli altı derneğin bir araya gelmesiyle geçen yıl kurulan UK Finance ticaret birliği oldu.

İngiltere’de finans hizmetleri sektörüne yönelik siber saldırıların acımasız olduğunu ve gündemden hiç düşmediğini hatırlatan UK Finance Yönetim Kurulu Başkanı Bob Wigley, bu açık ve güncel tehdidi ele almak için üyeleri, İngiltere Merkez Bankası, Devlet İletişim Merkezi (GCHQ) ve NCSC ile yakın iş birliği içinde, daha ​​hızlı, daha koordine ve etkili bir şekilde çalıştıklarını kaydetti.

UK Finance’ın CEO’su Stephen Jones, “Bu merkez bir anlamda siber NATO’ya benziyor. Gerçekleşen bir saldırı, aslında herkese yapılmış bir saldırıdır. Bu kritik alanda iş birliği yaparak, ortak çalışma çabalarımızın körüklemeyi ve Finansal Sektör Siber İşbirliği Merkezi’nin gelişimini destekliyorum.” diye konuştu.

UK Finance’ta teknoloji ve dijital politikalardan sorumlu olan Ian Burgess ise şunları ekledi: “Finans sektörünün siber güvenliği şirketler arasında bir rekabet avantajı olarak görmemesi gerekiyor. Çünkü sektör bu konuda ancak en zayıf halkası kadar güçlü olabilir.”