Açık Bankacılık trendinin finans dünyasında yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte geleceğin API’leriyle eski model sistemler arasında köprü olmak isteyen IBM, bankaların PSD2 gibi yeni mevzuatlara uyumluluğunu sağlayacak Açık Bankacılık çözümünü tanıttı.

Açık Bankacılık, Avrupa ve İngiltere’deki yeni yasal mevzuatlar tarafından yönlendirilen finansal hizmetlerin en yoğun gündemlerinden biri olarak, müşteri davranışını değiştiren ve para akışına giren FinTech akımıyla ortaya çıktı. Günümüzün küresel bankacılık sektörünün gelir açısından bakıldığında, öz sermaye üzerindeki düşük getiriler, yavaş büyüme ve güçlü maliyet kontrollerinin uygulanması ile karakterize edildiği görülüyor.

IBM, bankaların bu zorlukların üstesinden gelmesine ve yeni gelir kanallarından yararlanmasına yardımcı olmak için dijital dönüşümün kaçınılmaz ve acil olduğunu savunuyor. Ne var ki pek çok firma için bir “sök ve değiştir” stratejisi uygulamak mümkün değil.

Teknoloji devinin geliştirdiği yeni Açık Bankacılık platformu da bu noktada devreye girerek, bankaların eski sistemlerini açma ve API’lara katılma konularında güçlü adımlar atabilmelerini sağlıyor. Çekirdek sistemler ve bulut arasındaki boşluğu ortadan kaldıran platform, kolay, tak-çalıştır entegrasyonunu sağlamak için bankaların mevcut ortamlarının üzerinde bir mikro servis katmanı olarak hareket ediyor.

IBM Endüstri platformları CTO’su Tom Eck: “Kısaca açıklamak gerekirse, bu platform ile tepeden tırnağa bir dönüşüm yapmak yerine mevcut sistemleri zenginleştirmek ve yeniden canlandırmak mümkün oluyor.”

Bankalar mevcut sistemleri açık bankacılığa uyumlu hale getirip, mimari araçlar kullanarak dahili olarak mikro hizmet olarak paylaşabiliyor. IBM, bankacılık mikro işlemlerini bulutta API’ler olarak göstererek, bankaların yeni kanalları etkinleştirebileceğini, FinTech iş birliklerini geliştirebileceğini ve ek gelir akışlarının kilidini açabileceğini iddia ediyor.

IBM Financial Services ve üçüncü taraf FinTech şirketlerinden API’lar içeren bir ekosistem de platformda yer alıyor. Bu sayede kullanıcılar, uygulamalarına finansal risk değerlendirmesi, ödeme, AI ve Blockchain gibi özelliklerin eklenmesi için çeşitli API’lardan seçimler yapabiliyor. IBM ayrıca müşterilerin PSD2 standartlarına dayalı ödemelerini çekirdek sistemlerinden etkinleştirmelerine yardımcı olmak için Açık Bankacılık platformuyla çalışan PSD2’ye özel bir çözüm geliştirdi.