Rapor: Finans ekosisteminin 2030’daki çehresi nasıl olacak?

31 Ekim 2018
162 Görüntüleme

Gartner tarafından yapılan tahminlere göre, önümüzdeki 12 yıl içerisinde günümüzün finans kurumlarının yüzde 80’i, müşterilerin değişen doğası ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle işlevsiz hale gelecek.

Gartner Başkan Yardımcısı David Furlonger, günümüzün finans devleri olan bankaların, 20. yüzyıldaki iş ve işletme modellerini sürdürmeye devam etmeleri halinde endişe verici bir riskle karşı karşıya olduklarını ifade etti.

Geleneksel finans kurumları geleceğe uyum sağlayabilecek mi?

“Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde kurulan finansal hizmet sağlayıcılar, dijital platformlar oluşturarak veya başkalarının platformlarında satış yapmak için niş ürünler ve hizmetler hazırlayarak dijital iş dünyasında daha hızlı hareket etmek zorunda kalacaklar.”

Gartner’a göre üç farklı firma tipi dijital dönüşümün galibi olacak:

  • Enerji şirketleri: Kendi dijital platformuna sahip olan şirketler, halihazırdaki ölçeklerini, düşük maliyetli altyapılarını ve ellerindeki geniş kullanıcı bilgisini kullanarak yeni servisler ve yeni pazarlar oluşturabilecekler.
  • FinTech’ler: Şahıs şirketleri ve yan kuruluşlar ayrık ürün alanlarında geleneksel finansal hizmetleri ayrıştıracaklar. Bu şirketler dijital platformların bir parçası olacaklar ama, yüzde 15’ten daha azı başarılı bir şekilde kendini FinTech’e dönüştürebilecek.
  • Uzun Kuyruklu firmalar: Dijital platformlarla beraber gelen düşük maliyetler, bazı geleneksel sağlayıcıları, servis komisyoncuları haline getirecek. Süreci başarıyla atlatarak dijital dönüşümü tamamlayan geleneksel finan kurumlarının yüzde 80’lik kısmı uzun kuyruklu şirketler olabilir.

Dijital dönüşüm dünyanın birçok yerinde her geçen gün hız kazanırken, bazı ülkelerde, muhafazakar düzenlemeler halen inovasyonları engelliyor. Avustralya, Brezilya, Çin, Hindistan ve İngiltere gibi ülkeler, dönüşümü hızlandırmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Amazon’dan Hindistan’daki dijital ödeme koluna yatırım
FinTech
8 görüntüleme
FinTech
8 görüntüleme

Amazon’dan Hindistan’daki dijital ödeme koluna yatırım

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

E-ticaret devi Amazon, Hindistan'daki dijital ödeme kolu Amazon Pay'e yönelik yaklaşık 60,5 milyon dolar yatırım yapacak. Bu yatırım, şirketin Hindistan'da…

Google Pay, PayPal ile entegrasyonunu genişletiyor
FinTech
17 görüntüleme
FinTech
17 görüntüleme

Google Pay, PayPal ile entegrasyonunu genişletiyor

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

Google Pay, çevrimiçi tüccarlar için PayPal ile entegrasyonunu genişlettiğini açıkladı. TechCrunch'ın haberine göre bu entegrasyonla birlikte hal hazırda sitelerinde Google…

Çevrimiçi ödeme dünyasında bir kahraman: 3D Secure 2.0
FinTech
18 görüntüleme
FinTech
18 görüntüleme

Çevrimiçi ödeme dünyasında bir kahraman: 3D Secure 2.0

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

Finartz, Medium'da 3D ödemenin ne olduğunu, neden ortaya çıktığını ve 3D Secure 2.0'ı anlatan bir makale yayınladı. Okuyucularımıza aktarıyoruz. Çevrimiçi…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.