İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, bankanın yıllık Future Forum etkinliğinin detaylarını paylaştı. Future Forum 2018’in ana teması “Paranın Geleceğine karar verelim” olacak.

FinTech inovasyonları söz konusu olduğunda önemli çalışmalar yürütmüş olan Carney şunları söyledi:

“Bu etkinlik Birleşik Krallık’ta yaşayan insanların rahatını sağlayabilmemiz için önemli bir köşe taşı. Banka, FinTech’i kucaklıyor ve fırsatları en üst düzeye çıkararak toplum için riskleri en aza indirecek şekilde geliştirilmesini temin ediyor.”

İngiltere Merkez Bankası FinTech inovasyonlarına devam edecek

İngiltere Merkez Bankası, FinTech’i genel geçer kılarak inovasyon ortamını teşvik etmek istiyor. Carney, İngiltere Merkez Bankası’nın, banka dışı ödeme hizmetlerine doğrudan erişim sağlayan ilk merkez bankalarından biri olduğunu kaydetti. Bu erişim sayesinde sınır ötesi maliyetlerin önemli ölçüde düşmesi hedefleniyor.

Bu yıl üçüncü kez düzenlenecek olan ve türünün ilk örneği olan Future Forum, ilk kez tamamen dijitalleşiyor. Future Forum 2018 bu kez tamamen dijital platform üzerinde düzenlenecek. Platform bugünden başlayarak, 16 Ocak’a kadar aktif olarak bu platform üzerine yayınlanacak.