Hong Kong Menkul Değerler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, sanal varlık ve fon yöneticiler ile ilgili çerçeveyi oluşturan düzenlemeyi duyurdu.

Kripto para alanında çok sayıda kayıt dışı işlemin gerçekleşmesi neticesinde Hong Kong otoritesi, başta kripto para olmak üzere sanal varlıklara ilişkin kapsayıcı ve bağlayıcı bir düzenleme yayınladı. Hong Kong Menkul Değerler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC) tarafından teklif edilen çerçevede şu ifadelere yer verildi:

“Sanal varlıklar finansal istikrar açısından önemli bir risk oluşturmazken, menkul kıymet düzenleyicilerine göre, bu sanal varlıklar yatırımcı koruma riskleri oluşturuyor. Bu risklere karşı düzenleyici yanıt, yasal düzenlemelere, faaliyetlerin ölçeğine ve bunların yatırımcı çıkarlarına olan etkisine ve sanal varlıkların düzenleme için uygun finansal ürünler olup olmadığına bağlı olarak farklı yargı bölgelerinde değişiklik göstermektedir.”

Farklı yargı alanlarında, risklerde farklılık göstereceği için düzenleyici yanıt da esnek olarak uygulanacak. Yasal otorite tarafından teklif edilen yeni düzenleyici reformlar, sanal varlıkların önemli bir kısmını “menkul kıymetler” veya “vadeli işlem sözleşmeleri” tanımına sokuyor.

Sanal varlıkların düzenlenmesi dışında Hong Kong hükümeti, ülkenin ekonomik açıdan kalkınması için ihtiyaç duyulan en kritik 11 mesleği içeren “nitelikli insanları ülkeye çekmek için yetenek listesi” başlıklı listeyi ilk kez yayımladı. Listede Blockchain’in yanı sıra yapay zeka, veri mühendisliği, robotik, biyometrik teknolojiler ve endüstriyel/kimya mühendisliği gibi inovasyon ve teknoloji alanında öncü meslekler yer alıyor.