Hong Kong kripto parayı böyle denetleyecek

6 Kasım 2018
25 Görüntüleme

Hong Kong Menkul Değerler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, sanal varlık ve fon yöneticiler ile ilgili çerçeveyi oluşturan düzenlemeyi duyurdu.

Kripto para alanında çok sayıda kayıt dışı işlemin gerçekleşmesi neticesinde Hong Kong otoritesi, başta kripto para olmak üzere sanal varlıklara ilişkin kapsayıcı ve bağlayıcı bir düzenleme yayınladı. Hong Kong Menkul Değerler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC) tarafından teklif edilen çerçevede şu ifadelere yer verildi:

“Sanal varlıklar finansal istikrar açısından önemli bir risk oluşturmazken, menkul kıymet düzenleyicilerine göre, bu sanal varlıklar yatırımcı koruma riskleri oluşturuyor. Bu risklere karşı düzenleyici yanıt, yasal düzenlemelere, faaliyetlerin ölçeğine ve bunların yatırımcı çıkarlarına olan etkisine ve sanal varlıkların düzenleme için uygun finansal ürünler olup olmadığına bağlı olarak farklı yargı bölgelerinde değişiklik göstermektedir.”

Farklı yargı alanlarında, risklerde farklılık göstereceği için düzenleyici yanıt da esnek olarak uygulanacak. Yasal otorite tarafından teklif edilen yeni düzenleyici reformlar, sanal varlıkların önemli bir kısmını “menkul kıymetler” veya “vadeli işlem sözleşmeleri” tanımına sokuyor.

Sanal varlıkların düzenlenmesi dışında Hong Kong hükümeti, ülkenin ekonomik açıdan kalkınması için ihtiyaç duyulan en kritik 11 mesleği içeren “nitelikli insanları ülkeye çekmek için yetenek listesi” başlıklı listeyi ilk kez yayımladı. Listede Blockchain’in yanı sıra yapay zeka, veri mühendisliği, robotik, biyometrik teknolojiler ve endüstriyel/kimya mühendisliği gibi inovasyon ve teknoloji alanında öncü meslekler yer alıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Wirecard ve Mastercard’dan küresel iş birliği
Bankacılık
7 görüntüleme
Bankacılık
7 görüntüleme

Wirecard ve Mastercard’dan küresel iş birliği

Erhan Kahraman - 17 Kasım 2018

Wirecard ve Mastercard, kart çıkarma faaliyetleri için küresel ölçekli bir stratejik iş ortaklığına imza attı. Ödeme dünyasının iki devi arasında…

Hong Kong metrosunun QR kodlu ödemeleri Alipay’e emanet
FinTech
12 görüntüleme
FinTech
12 görüntüleme

Hong Kong metrosunun QR kodlu ödemeleri Alipay’e emanet

Erhan Kahraman - 16 Kasım 2018

Alipay, Hong Kong metrosunda QR kodlu temassız ödeme hizmeti için açılan ihalenin kazanan tarafı oldu. Hong Kong nüfusunun FinTech trendlerini…

Amazon Go rakibi Standard Cognition’a 40 milyon dolar yatırım
Haber
11 görüntüleme
Haber
11 görüntüleme

Amazon Go rakibi Standard Cognition’a 40 milyon dolar yatırım

yazar05 - 16 Kasım 2018

Perakende mağazalar için yapay zeka destekli otonom ödeme çözümleri sunan Standard Cognition 40 milyor dolar değerinde yatırım aldığını duyurdu. Initialized…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.