Hong Kong kripto parayı böyle denetleyecek

6 Kasım 2018
104 Görüntüleme

Hong Kong Menkul Değerler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, sanal varlık ve fon yöneticiler ile ilgili çerçeveyi oluşturan düzenlemeyi duyurdu.

Kripto para alanında çok sayıda kayıt dışı işlemin gerçekleşmesi neticesinde Hong Kong otoritesi, başta kripto para olmak üzere sanal varlıklara ilişkin kapsayıcı ve bağlayıcı bir düzenleme yayınladı. Hong Kong Menkul Değerler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC) tarafından teklif edilen çerçevede şu ifadelere yer verildi:

“Sanal varlıklar finansal istikrar açısından önemli bir risk oluşturmazken, menkul kıymet düzenleyicilerine göre, bu sanal varlıklar yatırımcı koruma riskleri oluşturuyor. Bu risklere karşı düzenleyici yanıt, yasal düzenlemelere, faaliyetlerin ölçeğine ve bunların yatırımcı çıkarlarına olan etkisine ve sanal varlıkların düzenleme için uygun finansal ürünler olup olmadığına bağlı olarak farklı yargı bölgelerinde değişiklik göstermektedir.”

Farklı yargı alanlarında, risklerde farklılık göstereceği için düzenleyici yanıt da esnek olarak uygulanacak. Yasal otorite tarafından teklif edilen yeni düzenleyici reformlar, sanal varlıkların önemli bir kısmını “menkul kıymetler” veya “vadeli işlem sözleşmeleri” tanımına sokuyor.

Sanal varlıkların düzenlenmesi dışında Hong Kong hükümeti, ülkenin ekonomik açıdan kalkınması için ihtiyaç duyulan en kritik 11 mesleği içeren “nitelikli insanları ülkeye çekmek için yetenek listesi” başlıklı listeyi ilk kez yayımladı. Listede Blockchain’in yanı sıra yapay zeka, veri mühendisliği, robotik, biyometrik teknolojiler ve endüstriyel/kimya mühendisliği gibi inovasyon ve teknoloji alanında öncü meslekler yer alıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FinTech İstanbul, FinTech 101 Eğitim Programı 7. Dönem başladı
FinTech 101
9 görüntüleme
FinTech 101
9 görüntüleme

FinTech İstanbul, FinTech 101 Eğitim Programı 7. Dönem başladı

yazar05 - 22 Nisan 2019

FinTech İstanbul tarafından, 2016 yılından bu yana gerçekleştirilen FinTech 101 Eğitim programında 7. dönem başladı. İlk dersle birlikte FinTech İstanbul…

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 22 Nisan 2019
Newsletter
12 görüntüleme
Newsletter
12 görüntüleme

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 22 Nisan 2019

Ahmet Usta - 22 Nisan 2019

FinTech Ekosisteminden Öne Çıkan Başlıklar Geçen haftanın öne çıkan FinTech içerikleri ile karşınızdayız. BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko yazdı:…

Haftanın Gelişmeleri – 21.04.2019
FinTech
14 görüntüleme
FinTech
14 görüntüleme

Haftanın Gelişmeleri – 21.04.2019

Okan Yıldız - 21 Nisan 2019

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.