Hong Kong kripto parayı böyle denetleyecek

6 Kasım 2018
67 Görüntüleme

Hong Kong Menkul Değerler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, sanal varlık ve fon yöneticiler ile ilgili çerçeveyi oluşturan düzenlemeyi duyurdu.

Kripto para alanında çok sayıda kayıt dışı işlemin gerçekleşmesi neticesinde Hong Kong otoritesi, başta kripto para olmak üzere sanal varlıklara ilişkin kapsayıcı ve bağlayıcı bir düzenleme yayınladı. Hong Kong Menkul Değerler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC) tarafından teklif edilen çerçevede şu ifadelere yer verildi:

“Sanal varlıklar finansal istikrar açısından önemli bir risk oluşturmazken, menkul kıymet düzenleyicilerine göre, bu sanal varlıklar yatırımcı koruma riskleri oluşturuyor. Bu risklere karşı düzenleyici yanıt, yasal düzenlemelere, faaliyetlerin ölçeğine ve bunların yatırımcı çıkarlarına olan etkisine ve sanal varlıkların düzenleme için uygun finansal ürünler olup olmadığına bağlı olarak farklı yargı bölgelerinde değişiklik göstermektedir.”

Farklı yargı alanlarında, risklerde farklılık göstereceği için düzenleyici yanıt da esnek olarak uygulanacak. Yasal otorite tarafından teklif edilen yeni düzenleyici reformlar, sanal varlıkların önemli bir kısmını “menkul kıymetler” veya “vadeli işlem sözleşmeleri” tanımına sokuyor.

Sanal varlıkların düzenlenmesi dışında Hong Kong hükümeti, ülkenin ekonomik açıdan kalkınması için ihtiyaç duyulan en kritik 11 mesleği içeren “nitelikli insanları ülkeye çekmek için yetenek listesi” başlıklı listeyi ilk kez yayımladı. Listede Blockchain’in yanı sıra yapay zeka, veri mühendisliği, robotik, biyometrik teknolojiler ve endüstriyel/kimya mühendisliği gibi inovasyon ve teknoloji alanında öncü meslekler yer alıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Soner Canko BKM Adına 2018 Yılını Değerlendirdi
Video
16 görüntüleme
Video
16 görüntüleme

Soner Canko BKM Adına 2018 Yılını Değerlendirdi

yazar05 - 23 Ocak 2019

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, BKM 2018 Yılı Değerlendirme Toplantısı sonrası geçtiğimiz yılın kartlı ödemeler adına nasıl geçtiğini…

BAE ve Suudi Arabistan kendi kripto paralarını kullanmaya başladı
Haber
15 görüntüleme
Haber
15 görüntüleme

BAE ve Suudi Arabistan kendi kripto paralarını kullanmaya başladı

Melih Çelik - 23 Ocak 2019

Devlet destekli sınır ötesi ödemelerde kripto para kullanımı Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan arasında başladı. Kripto paralara yönelik farklı…

İngiliz Kilisesi “Dijital Bağış Kutusu” uygulamasını değerlendiriyor
Haber
18 görüntüleme
Haber
18 görüntüleme

İngiliz Kilisesi “Dijital Bağış Kutusu” uygulamasını değerlendiriyor

yazar05 - 23 Ocak 2019

İngiliz Kilisesi, kilise cemaatinin nakit para yerine kartlarıyla veya telefonlarıyla bağış yapmalarını sağlayacak bir “dijital bağış kutusu” uygulamasını denemek için…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.