Lloyds, İskoçya Bankası ve Halifax gibi bankaları da kapsayan Lloyds Banking Group, dijital yenileme stratejisinde 8 bin yeni iş yaratırken, 6 bin pozisyonu da ıskartaya ayıracak.

Lloyds Banking Group, dijital dönüşümüyle birlikte kapsamlı bir yeniden yapılanmaya giriyor. Bankacılık genelinde geleneksel iş kollarında istihdam azaltılırken, dijital tarafta 8 bin yeni pozisyon açılacak. Bankalar genelinde gerçekleşeceği duyurulan 6 bin kişilik işten çıkarmalar hakkında sendikalar bilgilendirildi. Bankacılık grubu ise konu hakkında yorum yapmadı.

FinTech Futures haberinde, işten çıkarmalardan en çok etkilenecek birimlerin kurumsal ve bireysel bankacılık olacağı belirtiliyor. Yeni işe alınacak 8 bin kişinin ise dijital dönüşüme paralel olarak, dijital hizmetler alanında yoğunlaşacağı açıklandı. Banka şube kapatmalar, işten çıkarmalar ve dijitalleşme planlarını geçtiğimiz bir yıl boyunca paylaşmış olsa da, böylesi kapsamlı bir yeniden yapılanma beklenmiyordu.

Yine de bu kez şubelerin kapanmayacağı duyuruldu. Bu yıl, 60’ın üzerinde şube kapatan Lloyds, 2017’de İskoçya Bankası tarafından 24, Halifax’a ait 22 ve Lloyds çatısı altında 54 şubeyi kapatmıştı.

30 Eylül tarihinde biten mali çeyrek çerçevesinde, bankacılık grubunun toplam gelirleri önceki yıla göre 4,6 milyar pounddan 4,7 milyar pounda yükselirken, vergi öncesi kar yüzde 7’lik düşüşle 1,8 milyar pound olarak duyuruldu.