Baltık Denizi’nin kıyısında yaklaşık 3 milyonluk nüfusuyla küçük bir ülke olan Litvanya, Avrupa’da fintech alanında adından söz ettiren bir ülke haline gelmek için son dönemde önemli adımlar atıyor.

Hükümetin ve düzenleyicilerin desteklediği program kapsamında fintech’ler için düşük sermaye gereksinimi, lisans başvurularının kısa sürede değerlendirilmesi gibi avantajlar sunan Litvanya, bu şirketler için Avrupa Birliği ülkelerine açılan kapı olmak amacıyla yürüttüğü çalışmaları yoğun biçimde sürdürüyor. Litvanya fintech alanındaki çalışmalarda, devletin verdiği destek anlamında diğer ülkelerden ayrışıyor. Fintech dünyasında birçok ülkede özel teşebbüslerin inisiyatif alıp katma değerli çalışmalar yaptığına tanık oluyoruz ancak Litvanya’da başta Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası olmak üzere kamu kurumları elini taşın altına koyup ülkenin bir fintech merkezi olması için yapılan çalışmalara liderlik ediyor ve büyük takdir topluyor.

8 Kasım 2018 tarihinde üçüncü kez düzenlenen Fintech Inn etkinliği, uygulanan programın meyvelerinden biri… İlkine sadece 150 kişinin katıldığı etkinlik, şimdiden uluslararası bir boyuta ulaşmayı başarmış. Vilnius’ta Radisson Blu’da düzenlenen ve disiplinli bir çalışmanın ürünü olduğuna tanık olduğumuz bu yılki konferansa 4 kıtadaki 27 ülkeden 1.500 kişi katıldı.

Ülkemizden Bankalararası Kart Merkezi’nin de katıldığı etkinlikte Avrupa Komisyonu, Ukrayna Merkez Bankası, Visa, Wirecard, Revolut, TransferGo, Swedbank, Ernst&Young, Deloitte, IBM, Nasdaq, IMF gibi finans dünyasının saygın kurumları düzenlenen oturumlarda boy gösterdi.

Maliye Bakanı Vilius Sapoka ve Merkez Bankası Başkanı Vitas Vitauskas’ın yaptığı açılış konuşmalarında Litvanya’nın iş yapma kolaylığı endeksinde 14. sıraya yükseldiğine ve en hızlı büyüyen fintech merkezi olduğuna dikkat çekildi. Açılış konuşmalarından sonra başlayan ve üç ayrı salonda düzenlenen paralel oturumlarda ise ödemeler, blockchain ve yatırım başlıkları altında belirlenen konularda fikirler paylaşıldı.

Ödemeler başlığı altında düzenlenen oturumlarda fintech, hızlı ödemeler, dijital ödemelerde müşteri deneyimi ve POS terminallerindeki son gelişmeler masaya yatırıldı. Ödemeler başlığında gerçekleştirilen oturumlarda; Avrupa’nın fintech yarışında ABD ve Çin’in gerisinde kaldığına, yetenekli kişileri çekerek bu tabloyu değiştirmek için kamu kurumlarının yapacağı çalışmaların kritik olduğuna ve düzenlemelerin sağlıklı bir finans sistemine giden yolda emniyet kemeri rolü gördüğüne dair mesajlar dikkat çekti. BKM Genel Müdürü Soner Canko ise dijital ödemelerde müşteri deneyimi başlıklı panelin konuşmacıları arasındaydı. Bu panele Visa, Worldline, Intrapay ve Rev Worldwide’dan konuşmacılar da katıldı. Soner Canko konuşmasında elektronik ödemelerin kayıt dışı ekonomi ile mücadeledeki önemini ve Türkiye’de kamunun da desteğiyle nakitsiz ödemelerin yaygınlaştığını vurgulayıp önümüzdeki yıllarda ülkelerin, nakitsiz toplumlara dönüşürken güçlü ve güvenilir finans sistemlerinin nasıl tesis edileceğini tartışmaya başlayacağını ifade etti. Müşteri deneyiminin gelecekte nasıl olacağına dair soruyu ise Canko, ödeme deneyimindeki gelişimi üç başlık altında tanımlayarak yanıtladı. Yaklaşık 50 yıl önce hayatımıza giren kartların uzun süre prestij aracı olarak görüldüğünü, ikinci fazda ise müşterilere daha kolay bir deneyim sunmanın amaçlandığını belirten Canko, artık üçüncü aşamaya geçtiğimizi dile getirdi ve müşterilerin asıl amacının ödeme yapmak değil, ürün-hizmet almak olduğunun bilincine varıldığını, bu yüzden de ödemelerin görünmez olması gerektiğini vurguladı.

Blockchain oturumlarına da oldukça ilgi yüksekti. Eğitim kalitesinin yüksek, insan gücünün ise ucuz olduğu Litvanya’da Barclays, Nasdaq, SEB gibi kurumlar inovasyon ve hızlandırma merkezleri açarken Avrupa’nın ilk uluslararası blockchain merkezi olan Blockchain Centre (https://bcgateway.eu) da kısa süre önce Vilnius’ta kurulmuştu. Bu adım, Litvanya’nın blockchain girişimleri için de bir cazibe merkezi olmasını sağladı ve Litvanya dolaylı olarak Brexit’i fırsata çevirmeyi başardı. Blockchain alanında çalışan veya çalışmayı düşünen girişimcilerimize Blockchain Centre’ın çalışmalarını takip etmelerini tavsiye ediyoruz.

Blockchain oturumlarında teknolojinin önündeki engeller ve kullanım alanları ele alındı.  Kripto ekonomiyi, dijital ekonominin altında bulunan ve yeni kapıları aralayan bir alan olarak tanımlayan, aynı zamanda blockchain tabanlı uygulamaların yaygınlaşması için çalışmalar yapan Crypto Economy Organisation (cryptoeconomy.world) oturumlard yer alan kurumlardan biriydi. Açık arttırma uygulaması Shelf ve elektronik oylama girişimi Agora gibi oyuncular da oturumlarda kendini tanıtma imkânı buldu. Agora, blockchain tabanlı ilk seçim olarak Sierra Leone’de mart ayında yapılan seçimin arkasındaki şirket olarak haberlere de konu olmuştu. Yapılan sunumlarda mevzuatsal ve teknik zorlukların yanı sıra birbirine güvenmesi gerekmese bile farklı oyuncuları ortak noktada buluşturmanın da blockchain uygulamalarının başarısı için aşılması gereken bir konu olduğuna dikkat çekildi.

Fintech alanında yatırımların tartışıldığı üçüncü salonda ise VC fonlardan, kitle fonlamasından, sandbox’lardan ve Litvanya’nın sunduğu fırsatlardan bahsedilirken gün, seçilen girişimlerin yaptığı kısa sunumlarla tamamlandı.

Birçok kaliteli içeriğin paylaşıldığı ve yeni kişilerle tanışma imkanı sunan konferans, Litvanya’nın devlet kurumlarının öncülüğünde yürüttüğü Avrupa’nın yeni fintech merkezi vizyonuna emin adımlarla ilerlediğini bizlere gösterdi. Planlı ve kararlı çalışmaları ile birçok ülkeye örnek olmasını beklediğimiz Litvanya’daki gelişmeleri yakından takip etmeyi sürdüreceğiz.

Ülkemizde hizmet vermekte olan girişimlerden Avrupa’ya açılmayı planlayan ve Litvanya hakkında detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler Invest Lithuania’da Kıdemli Yatırım Danışmanı olarak görev yapan Dominykas Stankevicius (ds@investlithuania.com) ile temasa geçebilir, kendisi sizlerden gelecek mesajları bekliyor.