“Hikayesi en bol” kredi kartının kitabı çıktı

9 Kasım 2018
81 Görüntüleme

Garanti Ödeme Sistemleri’ni kurup uzun süre yöneten ve Bonus Kart’ı eşsiz bir marka haline getiren Mehmet Sezgin, Bonus’un hikayesini “Hikayesi En Bol” isimli kitabında kaleme aldı.

“Büyük bir şirkette, genç bir şirket ruhu ile lovemark nasıl yaratılır?” sorusuna yeni kitabı “Hikayesi En Bol” ile yanıt veren Mehmet Sezgin, kitabında 17 Nisan 2000’de piyasaya çıkan ve bugün Türkiye’nin en güçlü lovemark’ları arasında yer alan Bonus kart fikrinin nasıl doğduğuna değiniyor. 

Bonus Kart, ödeme sektörünün çehresini değiştirdi 

Türkiye’de ödeme sistemlerinin dünyasının önemli isimlerinden olarak anılan ve kitabında Bonus kart fikrinin nasıl hayata geçirildiğini anlatan Mehmet Sezgin, kitabın ortaya çıkış sürecinin uzun ve zorlu olduğunu söyledi. Sezgin, “Garanti Bankası’nın BBVA bünyesine geçmesinden sonra çok uzun iş yolculukları sırasında ortaya çıktığını ifade eden Sezgin, ilk olarak işletmecilik ve yöneticilikle ilgili bir blog açtım, Zaten kafamda olan Bonus hikayesini işletmecilikle ilişkilendirip yazdım. Ana amacım da, ‘Okulda öğretilenler kitaplarda kalmamalı, iş hayatına yansıtılmalı. Bunları iş hayatına da uygularsanız, başarılı olursunuz’ demekti” vurgusunu yaptı. 

Mesajım gençlere ve yöneticilere yönelik

Kitabının aslında bir işletmecilik kitabı olduğunu ve bölümler halinde yazıldığını belirten Sezgin, “kitabın daha rahat okunması için ODTÜ’deki öğrencilik dönemimden itibaren hikayeyi ilişkilendirdim. Bonus fikrinin doğuşu ve süreçlerini farklı bölümlerde kaleme aldım. “ dedi. Kitabında özellikle genç yönetici ve öğrencilere seslenmek istediğinin altını çizen Sezgin, “Büyük şirketlerin topluma ekonomik değer katması daha kolay. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde büyük şirketlere büyük iş düşüyor. Bu şirketler eğitim, sanat ve spora zaten yatırım yapıyor” ifadelerini kullandı. 

Sezgin, açıklamasında şunları söyledi; “Şirketlerin daha yaratıcı olması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca bu şirketlerin teknolojiyle içiçe olması da lazım. Bunu yapabilmek için de, yöneticilerin sabah işlerine yaratıcı bir motivasyonla gitmeleri şart. Sıkıcı olan iş hayatındaki bu sıkıcılığı aşağı düşürmeliyiz. Kitabın gençlere, yöneticilere ve genel müdürlere ilham vereceğini düşünüyorum. Bunun sonucunda da şirketlerimizin daha yaratıcı olma yolunda harekete geçmelerini bekliyorum.”

Kitabın geliri kız çocuklarının eğitimi için harcanacak

Mehmet Sezgin, iki yıldır ABD’de myGini isimli bir fintech start-up’ı kurup yönetiyor. Sezgin, “Hikayesi En Bol” isimli kitabının imzası için 9 Kasım’da Brand Week Istanbul’da imza günü düzenleyecek. “Hikayesi En Bol” kitabının satışından elde edilecek gelir kız çocuklarının eğitimi için Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne (ÇYDD) bağışlanacak. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Soner Canko BKM Adına 2018 Yılını Değerlendirdi
Video
16 görüntüleme
Video
16 görüntüleme

Soner Canko BKM Adına 2018 Yılını Değerlendirdi

yazar05 - 23 Ocak 2019

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, BKM 2018 Yılı Değerlendirme Toplantısı sonrası geçtiğimiz yılın kartlı ödemeler adına nasıl geçtiğini…

BAE ve Suudi Arabistan kendi kripto paralarını kullanmaya başladı
Haber
15 görüntüleme
Haber
15 görüntüleme

BAE ve Suudi Arabistan kendi kripto paralarını kullanmaya başladı

Melih Çelik - 23 Ocak 2019

Devlet destekli sınır ötesi ödemelerde kripto para kullanımı Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan arasında başladı. Kripto paralara yönelik farklı…

İngiliz Kilisesi “Dijital Bağış Kutusu” uygulamasını değerlendiriyor
Haber
18 görüntüleme
Haber
18 görüntüleme

İngiliz Kilisesi “Dijital Bağış Kutusu” uygulamasını değerlendiriyor

yazar05 - 23 Ocak 2019

İngiliz Kilisesi, kilise cemaatinin nakit para yerine kartlarıyla veya telefonlarıyla bağış yapmalarını sağlayacak bir “dijital bağış kutusu” uygulamasını denemek için…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.