Fortnite gibi popüler oyunlarda çalışan yazılım geliştiriciler, JPMorgan gibi finans devlerinin FinTech ordusuna katılıyor.

Wall Street bankaları gözünü Silikon Vadisi’ne dikti! FinTech dönüşümüne öncülük etmek isteyen JPMorgan gibi dev finans kuruluşları, teknoloji dünyasının en yetenekli yazılımcılarını işe almak için birbiriyle yarışıyor. Dahası, JPMorgan Eş Başkanı Gordon Smith, oyun dünyasının yetenekli yazılımcılarını kendi bünyelerine katmakta hiç zorlanmadıklarını ifade ediyor.

Business Insider haberinde bankanın sadece dört yıl önce Manhattan’daki ofisinde mobil veya dijital geliştirme alanında neredeyse hiç çalışanı olmadığını belirten Smith, bugün ise başta Hudson Yards teknoloji ofisi olmak üzere toplamda 1.500’ü aşkın yazılımcı istihdam ettiklerini söylüyor. Bu yazılımcıların bir kısmı ise Fortnite gibi ultra popüler oyunları bırakıp, mobil bankacılık çözümleri geliştirmeye geliyor.

Peki ama neden?

Smith’in açıklamasına göre, yazılımcıları motive eden en önemli unsur, yapılan işlerin on milyonlarca kişiye kolaylıkla erişiyor olması. Görüştüğü kişilerden bahseden finans yöneticisi, “JPMorgan’da bir çözüm ürettiğimizde, bunu elli milyon müşteriye ulaştırıyoruz. Bu konuda övünmek yazılımcılar için çok daha keyifli. Bu nedenle yazılımcı bulmakta hiç zorlanmıyoruz.” diye açıklıyor.

JPMorgan’ın teknolojiye ayıracak 10 milyar doları aşkın bütçesi ve bordrosunda 50 bin teknoloji uzmanı bulunuyor. Bu yeniden yapılanmanın öteki ucunda ise çağrı merkezindeki işler yer alıyor: Smith, bu tür yıllık 30 bin dolar aralığındaki işleri sonlandırarak, 100 ila 150 bin dolar aralığında çalışan dijital tasarımcıları, yazılım mühendislerini ve yapay zeka bilimcileri işe aldıklarını belirtiyor.