Ping An Technology CEO’su Ericson Chan, finansal teknolojilerin kırılma noktasına ulaştığını ve bundan sonraki büyümenin katlanarak artacağını öne sürdü.

FinTech alanına yapılan yatırımların önemli bir eşiğe ulaştığını belirten Chan, FinTech alanında pastanın da hızla büyüdüğünü ve bundan sonraki büyümenin katlanarak devam edeceğini açıkladı: “Yıllar içinde geliştirdiğimiz pek çok özellik, bugün için heyecan verici bir noktaya geldi.”

Ping An Technology, Çin’de sigorta, bankacılık, yatırım ve teknoloji alanında faaliyet gösteren büyük bir finans şirketi olan Ping An Group’un iştiraki olarak faaliyetlerine devam ediyor. Ping An Technology’nin odak noktasında finans, sağlık ve akıllı şehirler gibi alanlarda çeşitli teknolojiler yer alıyor.

FinTech ve sağlık teknolojisi işletmelerinin payı, 2018’in ilk dokuz ayında Ping An Grubu’nun faaliyet kârının yaklaşık yüzde 6,3’üne yükseldi. Geçtiğimiz yıl bu oran yüzde 0,9 idi. Ping An, finansal teknoloji ve sağlık teknolojisi için rakamları ayrı kırılımlarda görüntülemese de, ancak Lufax Holding, Ping An Good Doctor, OneConnect, Ping An Healthcare ve Autohome gibi yan kuruluşların sonuçları bu oranın içinde bulunuyor.

Chan’a göre hem FinTech hem de sağlık teknolojileri Ping An için eşit derecede önem taşıyor. Ping An Group, hafta içinde yaptığı açıklamada, önümüzdeki on yıl içinde finansal hizmetler sektöründeki liderliğini korumak ve güçlendirmek için yaklaşık 15 milyar dolarlık teknoloji Ar-Ge yatırım yapacağını duyurdu.

Chan, “Beş farklı ekosisteme odaklanıyoruz, ancak yatırım yaptığımızda ilk önce temel teknolojiye yatırım yapıyoruz” dedi. Bu çekirdek teknolojiler arasında yapay zeka, Blockchain ve bulut yer alıyor. CNBC haberine göre Ping An’ın duyurduğu beş ekosistem ise finans, sağlık, otomobil, akıllı şehir girişimleri ve konut olarak sıralanıyor.