Rusya’nın hedefinde, devletin resmi para birimini Blockchain üzerinde konumlandırmak var.

Rusya, devlet destekli para birimine endeksli bir “kripto ruble” geliştirerek, geleceğin ekonomisine kendini hazırlamak istiyor. Rusya’nın Finansal Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov, Rusya’daki kripto paraları düzenleyen yasaların kabul edilmesinden sonra ortaya çıkan kripto rublenin aslında normal ruble’den farkı olmadığını, sadece onun kripto hali olduğunu söyledi. Aksakov’a göre Rusya önümüzdeki dönemde normal parasını, dijital ruble ile değiştirebilir.

Rusya kripto ruble ile yeni çağa adım atmak istiyor

Blockchain Türkiye haberine göre Aksakov, Blockchain üzerindeki kripto rublenin, ekonomide önemli bir yer tutmaya başladığı zaman normal ruble yerine geçebileceğini sözlerine ekledi. Rusya Merkez Bankası’nın bu süreci yakından takip edeceğini ve gerekli düzenlemeler için hazır olduğunun altını çizdi.

Bu gelişmelerin yaşanması sürpriz değil çünkü, geçtiğimiz hafta düzenlenen bir basın toplantısında, Aksakov hükümetin devlet destekli bir kripto para girişimi başlatmayı düşündüğünü açıklamıştı.

Kripto para için oluşturulan olumlu havaya rağmen, geçtiğimiz aylarda Rusya cumhurbaşkanın dijital ve teknolojik gelişim özel temsilcisi Dmitry Peskov, kripto paraların dolaşımı ve yaygınlaşmasının hükümetin işlevleriyle çelişeceği duyurusunda bulunmuştu.

Bu gelişmelere ek olarak geçtiğimiz Ağustos ayında, Rusya’nın FIU emeklilik fonu, tüm bilgilerini dağıtık bir kayıt defterine entegre etmek ve tüm sistemleri tek bir platformda bütünleştirmek için Blockchain teknolojisinden faydalanmayı planladığını açıklamıştı. Fon böylece veri saklama ve servis etme maliyetlerini önemli ölçüde azaltabileceğini düşünüyordu.