NAB tarafından yayınlanan en son yıllık bilanço raporu, bankanın BT uygulama portföyünün yüzde 35 gibi kayda değer bir bölümünü üç yıl içinde buluta taşımayı hedeflediğini gösteriyor.

Banka son bir yıl içinde dijital bankacılık dönüşümünü hızlandırmış ve bu kapsamda iş gücünde yaklaşık 6 bin kişilik tasarruf yapmıştı. NAB bununla birlikte, yeni dijital teknoloji uygulamalarını yönetmek ve geliştirmek için 2000 yeni iş imkanı da meydana getiriyor.

Aynı raporda, NAB’nin nakit gelirlerinin yüzde 14,2 oranında azalarak 5,7 milyar dolar seviyesine indiği görülüyor. Bu durum, çoğunlukla, Bankacılık Kraliyet Komisyonu öncesi banka tarafından müşterilere yapılan geri ödemelerden ve söz konusu işten çıkarmalardan kaynaklanıyor.

NAB bulut geçişiyle birlikte BT uygulamalarının yüzde 15-20’sini de kapatmayı planlıyor. Geçiş sürecinde toplam uygulama portföyünün yüzde 3’üne denk gelen 58 uygulama 2018 yılı içinde buluta taşındı. 30 uygulamanın son 50 gün içinde buluta taşınmış olması, NAB’nin son dönemde bulut stratejisinde vites yükselttiğini gösteriyor.

Ayrıca, tüm BT uygulamalarının yüzde 5’ine denk gelen toplam 120 uygulama bu süreçte kullanımdan kaldırıldı. Bankanın portföyünde yaklaşık 2.400 BT uygulaması olduğu tahmin ediliyor.