Avrupa’da finans dünyasının rotası, yaklaşık 2,5 yıl önce yapılan referandum neticesinde İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararıyla yeniden çizilmeye başladı. İngiltere, o döneme kadar Avrupa’nın adeta fintech üssü haline gelmişti ve bu alanda hizmet veren çok sayıda şirkete ev sahipliği yapıyordu. Brexit kararı, Avrupa Birliği ülkeleri ile bağını koparmak istemeyen fintech şirketlerini yeni çözüm arayışlarına itti. Büyük resmi gören ülkeler için ise tabiri caizse krizi fırsata çevirme şansı doğdu. Bu ülkelerden biri Litvanya’ydı.

Nüfusu 2,8 milyon olan Litvanya, finans ve ekonomi bakanlıklarının yanı sıra Litvanya Merkez Bankası’nın da katkılarıyla fintech şirketleri için cazibe merkezi haline gelmek amacıyla önemli adımlar attı. Gerek şirket kurma, gerekse lisans alma süreçlerini kolaylaştıran Litvanya, bu adımların meyvelerini de toplamaya başladı. Lisans başvurularını üç ay içerisinde sonuçlandıran, sermaye gereksinimleri diğer ülkelere kıyasla düşük olan ve vergisel avantajlar sunan Litvanya, iş yapma kolaylığı endeksinde 14. sıraya kadar yükselmiş durumda. Diğer ülkelere kıyasla avantajlı bir ortam yaratan Litvanya, kendisini anlatmak için de yoğun çaba sarf ediyor. Dünyanın birçok ülkesini dolaşıp çalışmalarını anlatan Litvanyalı yetkililer, nisan ayında Türkiye’yi de ziyaret etmiş ve düzenlediğimiz bir FinTech İstanbul buluşmasında Litvanya Maliye Bakanlığı’ndan Martynas Pilkis konuğumuz olmuştu.

Geçtiğimiz hafta ise bu yıl üçüncü kez düzenlenen Fintech Inn isimli etkinlik için Litvanya’nın başkenti Vilnius’taydık. Bu etkinliğe ilk yılında katılan kişi sayısı 150’nin altında kalmış. Buna karşın bu yılki etkinlikte katılımcı sayısı 1.500’ü aştı. Bu gelişim bile Litvanya’nın gerçekleştirdiği büyümeyi tek başına gözler önüne seriyor. Seyahatimizde, Litvanya’da fintech ve blockchain alanında yaşanan dönüşüme kendi gözlerimizle tanıklık etme imkanına da sahip olduk. Blockchain Centre, Rise ve SEB Innovation Center’a yaptığımız ziyaretler bizim için ilham vericiydi. Litvanya’nın yatırım yaptığı alanların fintech ve blockchain ile sınırlı kalmayacağını, inovasyon ve teknoloji ajansının yapay zeka ve nesnelerin interneti alanında da hızlandırma merkezli kurmak için çalıştığını da seyahatimiz sırasında öğrendik.

Kısa süre önce kurulan bu merkezlerde yapılan çalışmalar, uygun bir ekosistem oluşturulup düzenleyicilerin ve devletin tam desteği sağlandığında nelerin başarılabileceğini bizlere gösterdi. Fırsatları iyi okuyan ve somut adımlar atan Litvanya’nın atacağı gelecek adımları yakından takip edeceğiz. Avrupa’ya açılma planları olan fintech girişimlerinin ise akıllarının bir köşesinde Litvanya’yı bulundurmasını tavsiye ediyoruz.

Ziyaret ettiğimiz merkezlerle ilgili kısa bilgileri ve çektiğimiz fotoğrafları yazının devamında bulabilirsiniz.

Blockchain Centre Vilnius: Blockchain Centre; Avustralya, Çin ve Kolombiya’da da şubeleri olan ve kar amacı gütmeyen uluslararası bir organizasyon. Girişimler için ortak çalışma alanları sunan, kuluçka programları ve buluşmalar düzenleyen organizasyonun Avrupa’daki şimdilik tek merkezi Vilnius’ta bulunuyor. 2018 yılının başında açılan Vilnius’taki merkez, daha şimdiden girişimlerin ilgisini çekmeyi başardı.

Detaylı bilgi: https://bcgateway.eu/ 

Litvanya: Avrupa’nın Yeni Yıldızı Baltıklar’da Yükseliyor

Rise: İngiltere’nin en önemli bankalarından olan Barclays’in fintech girişimlerini ağırladığı ve seçtiği girişimleri hızlandırma programına aldığı merkezi Rise, dünyanın sadece altı şehrinde hizmet veriyor ve bu şehirlerden birisi Vilnius. Barclays’in Rise’ı kurmak için şubesinin bile olmadığı bir ülke olan Litvanya’yı seçmesi, ülkenin potansiyelinin Barclays tarafından keşfedildiğini gösteriyor. Rise’ın Vilnius dışındaki merkezleri Londra, Mumbai, New York, Tel Aviv ve Cape Town’da bulunuyor.

Detaylı bilgi: https://www.thinkrise.com

Litvanya: Avrupa’nın Yeni Yıldızı Baltıklar’da Yükseliyor

SEB İnovasyon Merkezi: İskandinav bankalarının pazarın önemli kısmını oluşturduğu ülkede İsveç merkezli SEB Bank fintech’lere odaklandığı inovasyon merkezinde değerli çalışmalara imza atıyor. Ortak çalışma alanı olarak hizmet veren ve buluşmalar düzenlenen merkezde, fintech’lere öncelik veriliyor ve olası işbirliklerinin peşinde koşuluyor. SEB için son dönemde öne çıkan alan ise robo-danışmanlık… Bu alanda hizmet veren girişimlerle bir çözüm geliştirmeye sıcak bakıyorlar.

Litvanya: Avrupa’nın Yeni Yıldızı Baltıklar’da Yükseliyor