Rusya, para işlemlerini akıllı telefonlarla yapma olanağı sunan ilk temassız ATM’leri hizmete alacak.

Temassız ATM’ler sayesinde banka müşterileri Apple Pay, Samsung Pay ve Android Pay kullanarak nakit para çekme ve diğer işlemler yapabilecekler. Gerekli işlemi gerçekleştirmek için, kullanıcıların NFC okuyucu ile donatılmış bir terminale akıllı telefonlarıyla erişmesi yeterli oluyor.

Sberbank ve Russian Standard Bank, temassız teknolojiyi bu sonbahar döneminde test aşamasına taşıdı. 2019 yılında temassız ATM’leri tanıtmayı düşünen VTB, Moskova Merkez Bankası (CBOM), Otkritie ve diğer Rus bankalarının da yakında test sürecine katılması bekleniyor.

Credit Bank of Moscow’ın bireysel çözümler bölümü müdürü Alexei Okhorzin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Günümüzde bir kart sadece plastik bir parça değil, aynı zamanda bir yüzük, telefon veya anahtarlık şeklini alabilecek bir ödeme aracına dönüştü” dedi ve ekledi: “Temassız bankacılık araçlarının kullanıcılara sunulması, bankamızın kurumsal hedeflerine, müşterilere günlük yaşam ve iş için yüksek teknoloji ve rahat çözümler sunmasını sağlayan ödeme hizmeti formatı açısından önemli bir adım olacaktır.” Banka yöneticisinin yaptığı açıklamaya göre, bireysel bankacılık müşterilerinin yüzde 80’inden fazlası temassız ödeme hizmetlerini kullanıyor.

FinTech Futures haberine göre Rus bankaları, Avrupa’da bu hizmetin popüler olmasının zaman aldığına dikkat çekiyor: “İspanya’da temassız operasyonlar gerçekleştirmeye izin veren ilk ATM Nisan 2011’de ortaya çıkmış olsa da, teknolojinin aktif olarak popülarite kazanması Barclays’in de temassıza geçtiği 2017’den sonra gerçekleşti. Temassız ATM’lerin coğrafi genişlemesi halen tüm hızıyla devam ediyor.”