Bir süredir blockchain projelerine yabancı olmayan Microsoft, Azure bulut platformu üzerinden blockchain geliştirme kitini yayınladı.

Microsoft’un Azure Blockchain Geliştirme Kitini yayınladığını bir blog yazısıyla açıklayan Marc Mercuri, bu kitin blockchain geliştirici şablonlarını ve Azure Blockchain Workbench’in yeteneklerini genişleteceğini söylüyor. Microsoft bu SDK sayesinde işletmelerin dağıtık defter teknolojisini kullanarak normalde aylar süren uygulama geliştirme ve çalıştırma sürelerinin günlere ineceğini vaat ediyor.

Yazılım geliştirme kitinin ilk versiyonu mobil istemciler için arayüz geliştirme, veri, yazılım ve medya entegrasyonu, akıllı sözleşmeler ve blockchain iş ağları gibi konulara odaklanacak. Kullanıcılar Microsoft Flow ve Logic Apps kullanarak blockchain iş akışlarını kolay bir şekilde mevcut sistem ve uygulamalara entegre edebilecekler.

Microsoft’un bir süredir blockchain teknolojisine yönelik ilgisi olduğu biliniyor. Yazılım devi bu yılın başlarında blockchain tabanlı bir dijital kimlik platformu üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Geçtiğimiz yıl boyunca ise şirketin Blockchain ve diğer dağıtık kayıt defteri teknolojilerine yönelik araştırma – geliştirme çalışmaları yaptığını sık sık duyuyorduk.

Microsoft, yeni yayınladıkları Azure Blockchain Geliştirme Kitinin uçtan uca blockchain uygulamaları geliştirmek, bunları erişilebilir kılmak ve bir fikri olan herkese uygun olması açısından oldukça önemli bir adım olarak değerlendiriyor.