FinLab, Tayland merkezli çalışan küçük ve orta ölçekli işlemlerin dijital dönüşümlerini desteklemek için hayata geçirdiği Smart Business Transformation Programme adlı hızlandırıcı programını duyurdu.

United Overseas Bank ve Tayland Dijital Ekonomi Tanıtım Ajansı tarafından desteklenen hızlandırıcı programı, FinLab’ın Singapur’dan sonra bölgedeki ilk açılımı olarak dikkat çekiyor. Ağustos 2018’de düzenlenen Singapur programı kapsamında, 11 farklı işletme, yapay zeka ve robotik süreç otomasyonu gibi teknolojiler çerçevesinde dijital dönüşümünü başlatmıştı.

FinLab tarafından yapılan araştırmaya göre, Taylandlı KOBİ’lerin büyüme stratejilerinde yaygın olarak yeni pazarlama açılma (yüzde 54) ve online pazarlamadan faydalanma (yüzde 51) planları yer alıyor. KOBİ’ler satış ve müşteri deneyimini artırmak için ise sosyal medya ve dijital pazarlamadan faydalanmayı düşünüyor. Buna karşın, dijital dönüşüm sürecinin karmaşıklığı ve yüksek maliyeti çoğu işletmenin gözünü korkutuyor.

Ülkedeki KOBİ’lerin iş performansını artırmayı amaçlayan üç aylık Smart Business Transformation Programme, katılan KOBİ’lerin iş modellerini modern hale getirmelerine ve özellikle online satış ve pazarlamaya yönelik dijital çözümleri kullanmaya başlamalarına yardımcı olacak.

FinLab programına UOB ve Dijital Ekonomi Tanıtım Ajansı’ndan katılan mentorlar, KOBİ’leri işlerinde karşılaştıkları benzersiz sorunları tespit etmeye ve onları yenilikler için gereken araç ve bilgiyi temin etmeye teşvik edecek. KOBİ’ler, kaygılarını gidermek ve çözümün uygulanmasını sağlamak için uygun bir teknoloji çözüm sağlayıcısı ile eşleştirilecek. Başvuruların ardından Ocak 2019’da ilk grubun başlayacağı program, Nisan 2019’da tamamlanacak.