Gelecek 5 yılda finansal hizmetleri değişime uğratacak 10 teknoloji

21 Kasım 2018
235 Görüntüleme

Yeni teknolojiler bildiğimiz bankacılık sektörünü tamamen dönüştürecek. Böyle bir dönüşüm finansal hizmetler alanında hem fırsatlar hem de zorlukları beraberinde getirecektir.

Bankacılık sektörünü tehdit eden yeni teknolojilerin birçoğu önemli fırsatları beraberinde sunuyor. Aslında, müşteri deneyimini iyileştirmek için büyük veri ve yeni teknolojileri kullanabilen finansal kurumlar, gelecekte başarı için şimdiden güven ve sadakat ortamı oluşturabilir. Jim Maraus tarafından yazılan ve The Financial Brand tarafından yayınlanan yazıyı sizler için derledik.

Bankacılığın Geleceğini Etkileyecek 4 Büyük Finansal Eğilim

Atos tarafından gerçekleştirilen araştırmalar, önümüzdeki 5 yıl içinde bankacılığın geleceğine yönelik en büyük dört fırsata ve zorluğa işaret ediyor.

  1. Müşteri ihtiyaçlarına cevap; Dijital servisler ile müşterilerine ürün ve hizmet sağlayan bankalar, maliyet indirimleri ve müşteri memnuniyetinde önemli faydalar elde edebilir.
  2. Maliyetlerin optimizasyonu; Bankaların, dijital rekabetin artması ve dijital kanalların daha etkili olmasıyla beraber bazı operasyonlardan elden çekilmeyi ve akıllı otomasyondan yararlanmayı düşünmeleri gerekecektir.
  3. Yeni gelir akışlarının oluşturulması. Açık bankacılık ve API’ların kullanımı hem maliyet düşürme hem de gelir artışı için yeni fırsatlar sunacaktır. Bankacılık ekosistemi geleneksel bankacılık hizmetlerinin ötesine geçerken, farklı ürünler ve hizmetlerin sunulması gelir akışını tamamen değiştirecektir.
  4. Güvenlik ve uyum sistemlerinin geliştirilmesi. Müşteri verilerinin pek çok finansal kurum için bir “ürün” haline gelmesiyle, gelişmiş güvenlik ve gelişmiş bilgiler gerekliliği hem uyumluluk hem de müşteri güveni perspektifinden farklılaşacaktır. Bu, maliyetlerin düşmesine ve potansiyel iş büyümesine imkan sağlayacaktır.

Finansal Hizmetlerini Değişime Uğratacak 10 Teknoloji

1 – Hibrit Bulut

Hibrit bulutun faydaları arasında düşük maliyetler, iyileştirilmiş operasyonel verimlilik ve geliştirilmiş yenilik bulunmaktadır. Bu teknolojiyle beraber bankacılık tarafında ürün ve hizmetlerin genişlemesi yeni fırsatları beraberinde getirecektir.

2 – API Platformları

Açık platform bankacılığı ve açık API kombinasyonu, sunulan ürün ve hizmetlerden, kullanılan dağıtım kanallarına ve gelecekte inovasyon ve müşteri deneyimlerini şekillendirecek ortaklıklara kadar bildiğimiz kadarıyla tüm bankacılık ekosistemini değiştirecektir.

3 – Robotik Süreç Otomasyonu (RPA)

Finansal hizmetler genelinde robotik süreç otomasyonu, bir dizi yapılandırılmış ve yapılandırılmamış veriler arasında önceden programlanmış kuralları uygulayarak bankaların büyümeyi hızlandırmasına yardımcı olmuştu. Bu akıllı otomasyon, kararları kendi başlarına almak için önceki kararlardan ve veri modellerinden öğrenme gücünü sağlar, maliyetin azaltırken, aynı zamanda kaliteyi ve hızı arttırır.

4 – Anında Ödemeler

Anlık ödeme platformunun kullanılabilirliği bankalara, tüketicilerin bankacılık deneyimlerinden bekledikleri işlem hızını yakalama ve müşteri memnuniyetini artırma konusunda cazip bir fırsat sunuyor. Anında ödemelerde, nakit yerine dijital olarak daha fazla işlem yapılacak olması, bu da ödemelerin daha ucuz ve daha kullanıcı dostu hale geleceği anlamına geliyor

5 – Yapay Zeka (AI)

Yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verilerin üssel büyümesi, bulut bilişim ve makine öğrenimi algoritmaları gibi yeni teknolojilerin mevcudiyeti, yeni rekabetin getirdiği artan baskılar, artan düzenlemeler ve artan tüketici beklentileri, yapay zekanın finans alanında kullanımı için “mükemmel bir fırtına” yarattı.

6 – Blockchain

Blockchain’in en önemli özellikleri olan taraflar arası aracısız işlem yapma, gerçek zamanlı transfer, güvenlik, şeffaflık, değiştirilemezlik ve sağladığı bütünlük finans sektörünün ve bir çok farklı sektörün ilgilisini çekmektedir. Bazı finansal kurumlar bankalar arası transferler için Blockchain teknolojisinin test etmeye başladılar. Gelecekte, akıllı sözleşmeler, yapay zeka ve Blockchain ile sektörlerin tam uyumu ile ortaya çıkacak muazzam faydalar öngörülüyor.

7 – Siber Güvenlik

Gelişmiş analitik, gerçek zamanlı takip, yapay zeka ve diğer teknolojik araçlar ve sistemler potansiyel tehditleri tespit etmek ve onları durdurmak için kullanılır. Internet bağlantısının ve nesnelerin interneti sonrası siber güvenliğin önemi ve değeri giderek artacaktır.

8 – Artırılmış ve Sanal Gerçeklik

Kişisel kullanıcı deneyimleri artırılmış gerçeklik (AR) veya sanal gerçeklik (VR) ile geliştirilebilirse, bankacılık endüstrisinde devrim yaratması için kurumsal bir yapıya ulaşabilir çünkü müşteriler için benzersiz bir deneyim vaat edilmektedir.

9 – Kuantum Bilgi İşlem

Kuantum hesaplaması, bilgi işlem gücündeki devasa bir sıçrama anlamına gelir. Ancak, birçok istikrar ve güvenlik kaygısı nedeniyle, iş uygulamalarında yaygın olarak kullanılması uzun yıllar sürecektir.

10 – Akıllı Cihazlar

Akıllı makinelerin (akıllı görüş sistemleri, sanal müşteri asistanları, sanal kişisel asistanlar, akıllı danışmanlar, diğer doğal dil işleme teknolojileri, vb.) etkileri önümüzdeki birkaç yıl içinde finansal kurumlara doğru yönelmeye başlayacaktır.

Bankacılık sektörü gelişmekte olan teknolojilere ayak uydurabilir mi?

Tüm finansal kuruluşlarının gelişmekte olan teknolojiyi, organizasyonun tamamının katılımıyla “temel yetkinlik” haline getirmeleri önemlidir. Ayrıca her uygulamanın odak noktası, gelir, kâr ve maliyet tasarruflarının aksine değer yaratmak üzerine olmalıdır. Dijital çağda bütün kurumların ana amacı toplum için sürdürülebilir değer yaramak haline gelmelidir.

Ferhat Yalçın

Founder At Tomorrow

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hatfanın FinTech Gelişmeleri – 21.07.2019
Bankacılık
6 görüntüleme
Bankacılık
6 görüntüleme

Hatfanın FinTech Gelişmeleri – 21.07.2019

Okan Yıldız - 21 Temmuz 2019

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium…

Future of Fintech 2019 ana sunum videoları
FinTech
14 görüntüleme
FinTech
14 görüntüleme

Future of Fintech 2019 ana sunum videoları

Tahsin Özyer - 21 Temmuz 2019

Her yıl Haziran ayında New York'ta gerçekleştirilen ve CB Insights tarafından düzenlenen "Future of FinTech" konferansının ana sunun videoları yayınlandı.…

Ödemeler dünyasında yapay zeka çözümleri – Türkiye’den örnekler
Bankacılık
11 görüntüleme
Bankacılık
11 görüntüleme

Ödemeler dünyasında yapay zeka çözümleri – Türkiye’den örnekler

Tahsin Özyer - 19 Temmuz 2019

Bankalararası Kart Merkezi Ürün Müdürü Ayşe Orbay Kaya yayınladığı Medium makalesinde ödeme teknolojilerinde yapay zekanın kullanıma dair Türkiye örneklerine değindi.…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.