Singapur yönetimi FinTech için yeni sandbox hazırlığında

21 Kasım 2018
120 Görüntüleme

FinTech dünyasının en aktif ülkelerinden Singapur yeni bir adım atmaya daha hazırlanıyor. Düzenleyici kurum MAS tarafından yapılan çalışma, FinTech şirketleri için yeni ve düzenlenmiş bir sandbox’ı işaret ediyor.

Singapur Mali Otoritesi (MAS), FinTech sektörüyle ilgili önemli bir yeniliğe daha imza atmaya hazırlanıyor. Bugüne kadar FinTech alanında yaptığı düzenlemelerle Singapur’un sektörün lider ülkeleri arasında olmasını sağlayan MAS, bu kez FinTech şirketlerinin yenilikçi finansal çözümlerini pazara daha hızlı sunmasını sağlayacağını düşündüğü Sandbox Express üzerine resmi bir açıklama yaptı.

MAS, yeni platformla şirketlerin mevcut regülasyonlara tam uyumlu çözümler geliştirebilmesini amaçlarken ideal bir test ortamı sunulmasını da amaçlıyor. Yeni platform hem FinTech hem de InsureTech alanında faaliyet gösteren şirketlere yönelik olarak hizmet verecek. Başvuruların iki ana kriter etrafında şekilleneceğini açıklayan MAS yetkilileri, bu kriterleri sunulan finansal hizmetin teknolojik olarak bir yeniliği temsil etmesi ile başvuru sahibinin kilit paydaşlarının uyumluluğu olarak tanımlıyor. Daha önceden onay almış şirketler ise çalışmalarıyla ilgili MAS’a bir ilerleme raporu sunacak.

Platformu kullanmak isteyen şirketler ise ilgili platformun tüm gerekliliklerini yerine getirmeyi taahhüt etmek durumunda. Bu taahhütler arasında bildirimde bulunma ve hedeflenen bir müşterinin onayını almak da bulunuyor.

Yapılacak başvurular için bir değerlendirme süresi de açıklayan MAS, başvuru sonrası 21 gün içinde değerlendirmesini tamamlayıp onayı verecek.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Paylaşım ekonomisi 2025’te 400 milyar dolara ulaşacak
Basın Bülteni
7 görüntüleme
Basın Bülteni
7 görüntüleme

Paylaşım ekonomisi 2025’te 400 milyar dolara ulaşacak

Tahsin Özyer - 22 Mayıs 2019

KPMG'nin hazırladığı 'Mobiliteyi Hızlandırmak' raporuna göre paylaşım ekonomisi 2025 yılında 400 milyar dolarlık hacme ulaşacak. Rapora göre yolcular, gelişen teknoloji…

Birleşik Arap Emirlikleri’nde kartlar, nakite tercih ediliyor
FinTech
9 görüntüleme
FinTech
9 görüntüleme

Birleşik Arap Emirlikleri’nde kartlar, nakite tercih ediliyor

Tahsin Özyer - 22 Mayıs 2019

Visa ve Dubai Ekonomik Kalkınma Departmanı'nın (DED) araştırmasına göre Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki kullanıcılar kartları nakit kullanımına tercih ediyor. Araştırmaya göre…

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)
Açık Bankacılık
13 görüntüleme
Açık Bankacılık
13 görüntüleme

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)

Ahmet Usta - 21 Mayıs 2019

Küresel FinTech liderlerinden Chris Skinner kişisel bloğu The Finanser’da kaleme aldığı en son makalesinde FinTech kavramının, 2005 yılından itibaren başlayarak…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.