FinTech dünyasının en aktif ülkelerinden Singapur yeni bir adım atmaya daha hazırlanıyor. Düzenleyici kurum MAS tarafından yapılan çalışma, FinTech şirketleri için yeni ve düzenlenmiş bir sandbox’ı işaret ediyor.

Singapur Mali Otoritesi (MAS), FinTech sektörüyle ilgili önemli bir yeniliğe daha imza atmaya hazırlanıyor. Bugüne kadar FinTech alanında yaptığı düzenlemelerle Singapur’un sektörün lider ülkeleri arasında olmasını sağlayan MAS, bu kez FinTech şirketlerinin yenilikçi finansal çözümlerini pazara daha hızlı sunmasını sağlayacağını düşündüğü Sandbox Express üzerine resmi bir açıklama yaptı.

MAS, yeni platformla şirketlerin mevcut regülasyonlara tam uyumlu çözümler geliştirebilmesini amaçlarken ideal bir test ortamı sunulmasını da amaçlıyor. Yeni platform hem FinTech hem de InsureTech alanında faaliyet gösteren şirketlere yönelik olarak hizmet verecek. Başvuruların iki ana kriter etrafında şekilleneceğini açıklayan MAS yetkilileri, bu kriterleri sunulan finansal hizmetin teknolojik olarak bir yeniliği temsil etmesi ile başvuru sahibinin kilit paydaşlarının uyumluluğu olarak tanımlıyor. Daha önceden onay almış şirketler ise çalışmalarıyla ilgili MAS’a bir ilerleme raporu sunacak.

Platformu kullanmak isteyen şirketler ise ilgili platformun tüm gerekliliklerini yerine getirmeyi taahhüt etmek durumunda. Bu taahhütler arasında bildirimde bulunma ve hedeflenen bir müşterinin onayını almak da bulunuyor.

Yapılacak başvurular için bir değerlendirme süresi de açıklayan MAS, başvuru sonrası 21 gün içinde değerlendirmesini tamamlayıp onayı verecek.