Finlandiyalı bir grup finans kuruluşu, yerel girişim Tieto ile güçlerini birleştirerek, borsa açılmayan şirketlerin hisse senetlerinin alım satımı için bir dağıtık defter platformu oluşturmak üzere çalışıyor.

Basına verilen bilgiye göre, Finlandiya’da düzenlenen Blockchain projesinin amacı, özel şirket hisselerinin likiditesini, şeffaflığı artıran ve yeni hisselerin alım satımını kolaylaştıran, tüm paydaşların görebileceği tokenleştirilmiş bir defteri hayata geçirmek.

2019 yılında müşterilerle pilot çalışmalarının başlayacağı açıklanan yeni platformdaki geliştirme çalışmaları, online işletme ve tüketici bilgi hizmetleri sağlayıcısı Asiakastieto Group, finansal gruplar Nordea ve OP Group, yatırım hizmeti grubu Privanet ve yazılım evi Tieto tarafından gerçekleştiriliyor.

Kamuyu ve özel sektörü bir araya getiren projede R3’ün Corda platformu ve Hyperledger’ın bir kombinasyonu kullanılıyor. Proje çerçevesinde Finlandiya Vergi Dairesi, Finlandiya Patent ve Kayıt Ofisi ve Borenius Attorneys’in hukuk uzmanlarından danışmanlık hizmeti alınacak.

Konsorsiyum üyeleri şu aşamada, iş ağını geliştirmek için hem girişimcilik hem de yatırımcılık ekosistemlerinden katılımcıları bekliyor.