Yönetim ve teknoloji danışmanı BearingPoint, yasal mevzuat raporlamaları için IBM ile iş birliği kurdu.

İki şirket arasında kurulan stratejik ortaklık, özellikle yasal düzenlemelerle uyumluluk sağlamakta güçlük çeken küçük ve orta ölçekli şirketlerin işine yarayacak. AnaCredit ve MREL gibi yeni yasal düzenlemeler, veri modelleri ve bu mevzuata uyumluluk için her geçen gün zorlaşan koşullar, KOBİ’lerin kapasitelerini çoğu zaman aşıyor. BearingPoint ve IBM, iş süreçlerini, teknik operasyonları ve yazılım bakım faaliyetlerini kapsarken, finans kuruluşlarına regülasyon raporlama süreçlerini dış kaynak üzerinden çözme olanağı sunuyor.

IBM Bankacılık ve Finansal Piyasalar Sektör Lideri Jean-Henrik Zitterbart küçük işletmelerin, iş yükü, finansman ve risk açısından yasal gerekliliklere ayak uydurmakta giderek zorlandığını hatırlattı ve ekledi: “Piyasada iş süreçleri dış kaynak kullanımı hizmetlerine yönelik artan talep görüyoruz. Bu, ekibimizi bir yıl önce operasyonel raporlama uzmanı ekibiyle güçlendirmemizin ve birkaç müşterinin teknik raporlarını devralmamın nedenlerinden biridir. BearingPoint ile kurduğumuz ortaklık da standartlaşmış bir çözüme ve ölçek ekonomisine olanak sağlayan süreçlere dayanıyor.”

IBM Services ile kurulan RegTech iş ortaklığının, pazarın en temel ihtiyaçlarından birine yanıt verdiğini belirten BearingPoint RegTech Üründen Sorumlu Direktörü Bodo Windmöller, “Finansal kurumlar iki şekilde baskı altında kalıyor: Mevzuata uyumun sağlanması ve aynı zamanda giderek daha belirsiz ve karmaşık bir ortamda maliyetlerin kontrol altında tutulması. Bizim Abacus platformumuz üzerine IBM’in inşa ettiği ortak dış kaynak operasyonları teklifimiz bu iki ihtiyacı da karşılıyor.” diye konuştu.

BearingPoint 2017 yılında önde gelen danışmanlık firmalarıyla çözüm ortaklığı kapsamında bir Solutions Alliance Partner programını başlatmıştı. Bu inisiyatif, piyasa ihtiyaçlarına daha hızlı cevap vermeyi ve müşterilerin ihtiyaçlarına ve tercihlerine daha iyi uyum sağlayacak çözümler tasarlamayı hedefliyor.