FinTech platformları Nijerya’nın finans sistemi için her geçen gün daha önemli hale geliyor. Ülkenin merkez bankası da Nijerya’daki FinTech şirketlerine özel bir lisans sistemini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Nijerya’nın merkez bankası CBA, hazırladığı teklif taslağında FinTech şirketlerinin yükselişiyle birlikte mevcut finans sistemindeki bilinen risklerin daha da açığa çıktığına değiniyor. Buna karşılık bankanın bulduğu çözüm ise, tüm FinTech şirketlerini ve ödeme servis sağlayıcıları kapsayacak bir lisans sistemi geliştirmek. CBA böylelikle siber güvenlik risklerine, sermaye yetersizliğine ve operasyonel aksamalara dönük endişelerin önüne geçmeyi planlıyor.

Açıklanan planlara göre “temel, standart, süper” olmak üzere üç farklı lisans türü, farklı aktivitelere izin vermek için kullanılacak. Küçük girişimler için FinTech sektörüne girişte bir bariyer oluşturması beklenen bu sistemde, hissedar fonu olarak en az 275 bin dolarlık sermayeye ihtiyaç duyuluyor. Süper lisans almak isteyenlerin kasasında ise 14 milyon dolar olması gerekiyor.

Nijerya, FinTech alanında (özellikle mobil para teknolojilerinde) diğer Afrika ülkelerinin oldukça gerisinde kaldı. Ülke, son zamanlarda telekomünikasyon hizmet ödeme lisansı için başvuruda bulunarak bu sorunu çözmek için harekete geçti.