Orange Group ve MTN Group, Afrika’da ortaklaşa hizmete açtıkları mobil cüzdan girişimi Mowali’yi tanıttı.

Kıta genelinde farklı kuruluşlar arasında çalışabilir ödeme teknolojilerini sağlamayı amaçlayan Mowali, gerçek zamanlı olarak herhangi bir mobil para sağlayıcısı tarafından sağlanan mobil para hesapları arasındaki ödemelere imkan tanıyor.

FinTech Futures haberine göre Orange Başkanı ve CEO’su Stéphane Richard, “Mowali, mobil paranın Afrika’da evrensel bir ödeme aracı haline gelmesini sağlayacak önemli bir adım atacak.” diye konuştu. Mowali’nin, iki grubun desteğiyle Sahraaltı Afrika’daki 46 pazarın 22’sinde faaliyette olacağı ve 100 milyon mobil para hesabına ve mobil para operasyonlarına erişim sağlayacağı açıklandı.

MTN, Mowali ile birlikte Afrika mobil ödeme pazarında şansını bir kez daha deneyecek. Grup 2004 yılında MTN Mobile Money South Africa’ya hayat vermişti. Ne var ki bu girişim, ülkenin pazarında kayda değer bir yer edinmekte yetersiz olmuştu. Şirket son olarak bu girişimi iki yıl önce “ticari uygulanabilirlikten yoksunluk” nedeniyle hizmet dışı bıraktı.

Bu şirket daha sonra Standard Bank’a satıldı ve Oltio olarak yeniden markalandı. Mart 2018’de Mastercard tarafından satın alındı. Orange tarafı ise geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada vurguladığı üzere mobil bankacılık ve ödeme teknolojilerinden uzak durmak istemiyor. Şirket bir dizi erteleme sonrasında sadece mobil uygulama üzerinden hizmet veren bankasını Fransa’da hizmete açmıştı.