Londra merkezli varlık yöneticisi Moneyfarm, robo-danışmanlık girişimi Vaamo’yu satın alarak Almanya pazarına girmeyi planlıyor.

Moneyfarm 2012 yılından bu yana İtalya’da faaliyet gösteriyor. İngiltere pazarında ise 2015 yılından bu yana hizmet veriyor. Vaamo alımı, şirketin üçüncü ana pazarına açılmasının da sinyalini veriyor. Almanya’nın ilgi çekici bir büyümenin odağında yer aldığını ifade eden Moneyfarm CEO’su Giovanni Daprà, “Almanya’da dijital varlık yönetimi için büyük bir potansiyel bulunuyor.” diye konuştu.

Finansal detayları açıklanmayan satın alım sonrasında Vaamo Kurucusu Dr. Thomas Bloch ve Dr. Oliver Vins, Moneyfarm’ın yönetim kuruluna katıldı. Dr. Bloch Almanya’daki operasyonların başına geçerken, Moneyfarm’ın Avrupa genelindeki işletmeler arası çözümlerine de öncülük edecek. Dr. Vins ise ürün yönetimi ve geliştirmeden sorumlu olacak. Satın alma sonrası şirketin iş gücünde bir değişiklik olup olmayacağına ilişkin detaylar paylaşılmadı.

2011 yılında kurulan Moneyfarm, 2017 yılını 30 bine yakın özel müşteriyle tamamladı. Şirket Mayıs 2018 verisine göre ise 400 milyon pound toplam yatırımı yönetiyor. Son olarak Mayıs ayında gerçekleşen B Serisi fonlamada 40 milyon pound toplayan Moneyfarm, toplam sermayesini 60 milyon pounda yükseltmiş oldu.

Vaamo ise 2013 yılında kuruldu ve N26, 1822direkt gibi Almanya’daki yeni nesil bankalara hizmet veriyor. FinTech Futures haberine göre satın alma, Federal Mali Denetim Otoritesi’nin onayı sonrası resmiyet kazanacak.