PayPal’un iZettle alımı, İngiltere’de Rekabet ve Piyasa Otoritesi’ni (CMA) alarma geçirdi. Rekabet kurulu, PayPal’un pazardaki en büyük rakibini tümüyle satın almasının fiyatları yükselteceğinden endişeleniyor.

KOBİ’lere yönelik e-ticaret platformu iZettle’ın PayPal tarafından 2,2 milyar dolara satın alınacağı geçtiğimiz aylarda gündeme gelmişti. Ödeme teknolojileri devinin Avrupa ve Latin Amerika’daki varlığını güçlendirecek olan bu satın alım, Eylül 2018’de resmiyet kazandı. Ne var ki İngiltere’nin rekabet kurulu CMA, mobil POS ödeme teknolojilerinin en büyük iki oyuncusunun birleşmesinden endişe duyuyor.

İlk faz soruşturmasını tamamlayan CMA, PayPal’un İngiltere pazarındaki en büyük rakibini satın almasının ardından ülkede rekabetin ortadan kalkabileceği sonucuna vardı. CMA’ya göre bu durum, birleşmenin ardından özellikle KOBİ’lerin daha yüksek komisyon oranları ve daha az hizmet seçeneğiyle karşılaşma riskini doğuruyor. CMA ayrıca bu birleşmenin PayPal’un “güçlü bir konuma sahip olduğu” çok kanallı ödeme hizmetlerinin pazardaki gelişimini etkisini araştırdı.

Soruşturma sonuçlarına göre iZettle tümüyle satın alınmamış olsaydı, gelecekte inovasyon ve daha düşük komisyonlarla, PayPal için güçlü bir rekabet ortaya çıkacaktı ve bu durumdan son kullanıcılar daha fazla fayda sağlayacaktı.

CMA Yönetici Direktörü Andrea Gomes da Silva, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Ödeme hizmetleri pazarları gelişiyor, dolayısıyla rekabeti ve birleşmelerin son kullanıcı üzerindeki etkisini değerlendirdiğimizde geleceğe yönelik düşünmek durumundayız.” diye konuştu.

FinTech Futures haberine göre şirketlerin gerçekleştirdiği birleşme, kurulun endişelerini gidermekte yetersiz kalırsa, 2. faz soruşturma bağımsız CMA panel üyeleri tarafından daha derinlemesine yapılacak.