ABD’de bulunan Ohio eyaleti, vergi ödemelerinde Bitcoin kabul etme kararı alarak ülke genelinde bir ilke imza attı.

Kripto para pazarında yaşanan dalgalanmalar, farklı coğrafyalardaki kamu kuruluşlarının bu teknolojiyi kendi süreçlerine uygulamasına engel olmuyor. Son olarak ABD’nin Ohio eyaleti, vergi ödemelerinde Bitcoin kabul etmeye başladı. Ohio Hazine Ofisi’nin yaptığı açıklamaya göre, eyalet sakinleri artık vergilerini Bitcoin cinsinden ödeyebilecekler.

Ohio’lulara daha fazla seçenek ve vergilerini ödemede kolaylık sağlamak istediklerini dile getiren eyalet yetkilisi Josh Mandel, Ohio’nun başta Blockchain olmak üzere finansal teknolojilerde öncü olmasını hedeflediklerini açıkladı. BCTR haberine göre yeni sistemde ödeme altyapısı olarak Atlanta merkezli Bitcoin ödeme hizmet sağlayıcısı BitPay’in kullanılıyor. Yapılan ödemeler sisteme 1 ila 3 gün içinde işlenirken, işlem onayı için minimum bir ücret alınıyor. Bununla birlikte herkes bu ağdaki işlemleri görebiliyor.

Mandel, teknoloji kullanımı ve daha şeffaf bir devlet için kendilerini öncü olarak tanımlıyor. 2014 yılında eyalet tarafından yapılan tüm harcama bilgilerinin görüntülenebildiği OhioCheckbook.com’u da devreye alan Ohio yönetimi, ileride farklı kripto para birimleriyle ödeme yapabilme olasılığı için çalışmalarını sürdürüyor. OhioCrypto.com sitesi üzerinden yapılan işlemlerde 23 farklı vergi türü için Bitcoin ile ödeme yapılabiliyor.

Vergi ödemelerini Bitcoin ile yapmak isteyen işletmeler ilk olarak sisteme kaydoluyor. Vergi ödeme bilgilerini giriyor ve bir kripto para cüzdanı kullanıyor. Ödemeler ilgili kurumun hesabına geçmeden önce BitPay tarafından ABD dolarına çevriliyor.

Ohio Hazine Ofisi, vergi mükelleflerini kripto paralardaki yüksek hareketlilikten korumak için de ek bir önlem almış durumda. Her bir işlem için 15 dakikalık bir süre işlemeye başlıyor ve ödeme yapılacak para cinsi BitPay olarak belirleniyor. BitPay, bu süre boyunca Bitcoin üzerindeki dalgalanmalarda yaşanabilecek hareketliliklerden kaynaklı riskleri kendi üzerine alıyor.