British Business Bank, İngiltere’nin KOBİ’leri için ayırdığı 150 milyon poundluk krediyi alternatif kredi FinTech’i Funding Circle üzerinden vereceğini duyurdu.

Bankanın ENABLE Fonlama programı çerçevesinde oluşturulan yeni fon, küçük işletmelere sağlanan kredi işlemlerini hızlandırmayı hedefliyor. Bu kapsamda borç verilecek işletmelerin sayısı ise 2.000’i aşıyor. Kredi işlemi ise Funding Circle tarafından yönetilen kamuya açık Funding Circle KOBİ Gelir Fonu’na (FCIF) yapılacak finansman üzerinden gerçekleşecek.

Bu yeni taahhüt, Funding Circle ve İngiltere Hükümeti arasındaki mevcut ortaklığı genişletiyor. Mart 2013’ten bu yana British Business Bank’ın programlarını kullanarak Funding Circle aracılığıyla KOBİ ekosistemine doğrudan ödünç verilen tutar 165 milyon pounda ulaşmış bulunuyor. İşletmelerden alınan faizin getirisi ise yaklaşık 10 milyon pound olarak hesaplanıyor. Yalnızca 2017 yılında, bu tür kredilerin İngiltere genelinde 2.100 civarında istihdam yarattığı tahmin ediliyor.

British Business Bank CEO’su Keith Morgan, “Yeni finansman türlerinin ve bunları sağlayanların gelişimini teşvik etmek, British Business Bank’ın kilit hedeflerinden biridir. Kişiler arası kredilendirme modelinin ilk aşamalarından bu yana destekleyicisi olduk. Şirketlere tercih hakkı sunan ve rekabet ortamı sağlayan bu pazar, 2017’de yüzde 51 oranında büyüme gösterdi. Bu yeni taahhüdü yaparak, İngiltere genelinde küçük ölçekli işletmelerin büyüme potansiyellerini gerçeğe dönüştürmelerine imkan tanıyacağız.” diye konuştu.

Fonlama Circle Sermayeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sachin Patel ise şu açıklamayı yaptı: “Bu önemli taahhüt ayrıca British Business Bank ile iş ortaklığımızı güçlendiriyor ve yatırımcılara riske ayarlı dönüşler sağlamak için yaptığımız işlerin bir yansıması oluyor. İngiltere Hükümeti, banka aracılığıyla FinTech endüstrisinde inovasyona öncülük ediyor. Ülke çapında daha fazla küçük işletmenin büyüme hedeflerini desteklemek için birlikte çalışmayı sürdüreceğiz.