Nasdaq, 2019 yılının ilk çeyreğinde vadeli işlemlere Bitcoin’i de dahil etmeyi planlıyor.

Nasdaq kripto paralar üzerinden işlem yapabilmek için ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ile ortak çalışma yürütüyor. CCN haberinde, kurulacak sistemin CFTC’nin düzenleyici kurallarıyla uyumlu olması için bu ortak çalışmanın şart olduğu belirtiliyor.

Habere göre Nasdaq, ABD’nin en önemli düzenleyici kurumlarından biri olan Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun endişelerini gidermek için, komisyonla ortak çalışıyor. Bu sayede Bitcoin için 2019’un ilk çeyreğinde gerekli ticaret izinlerinin çıkması bekleniyor.

Nasdaq’ın uzun süredir devam eden kripto para ilgisi, şirketin ABD pazarından bu konuda yeterli kurumsal talep gördüğünü gösteriyor. ABD piyasa analistleri, Nasdaq’ın gibi bir şirketin, talebin zamanla artacağından emin olmadığı sürece, kaynaklarının büyük bir bölümünü yeni bir varlık sınıfı için bir altyapı geliştirmeye tahsis etmeyeceği görüşünde birleşiyorlar.

Nasdaq’ın çalışmalarının hızına bağlı olarak, 2019’un ikinci çeyreğine kadar, kripto para piyasası, en büyük borsalardan ikisi olan NYKB ve NYSE’ye girebilir. Bitcoin’in böylesine büyük borsalarda işlem görecek olması, kripto para birimlerinin geleceği için önemli bir adım olabilir.