Avrupa Merkez Bankası’nın yeni servisi, FinTech ile iyice hızlanan sektörün yeni hızına ayak uyduran bir ödeme altyapısı çözümü olarak kullanıma açıldı.

Elektronik ödemeler konusunda yenilikçi bir uygulamaya imza atan Avrupa Merkez Bankası (ECB), kısaca TIPS olarak adlandırdığı TARGET Instant Payment Settlement uygulamasını duyurdu. Bu uygulama, ödeme süresini 10 saniyeden daha kısa bir zamana indiriyor.

30 Kasım 2018 Cuma günü ilk uygulaması gerçekleşen TIPS’te ilk işlem İspanyol banka CaixaBank ile Fransız banka Natixis arasında gerçekleşti. Avrupa Merkez Bankası’nın açıklamasına göre TIPS’e katılan ilk bankalar Abanca Corporacion Bancaria, Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, Banco de Credito Social Cooperativo, Berlin Hyp, Caja Laboral Popular Cooperativa de Credito ve Teambank olarak sıralandı.

Kurum tarafından yapılan açıklamaya göre TIPS için minimum bir komisyon belirlenmiş durumda. Hesap sahipleri için bir giriş veya bakım ücreti içermeyen uygulama ile her TIPS hesabına ödenen ilk 10 milyon ödeme için 2019 yılına kadar ek bir masraf olmaksızın 0,002 Euro’luk bir tutar belirlendi.