Ödeme ve kimlik teknolojileri üreten bir firma olan iSignthis, önümüzdeki yıl Avustralya düzenleyici kurumundan bir Neobanking lisansı almaya hazırlanıyor.

iSignthis CEO’su John Karantzis, şirketin Avustralya İhtiyati Düzenleme Kurumu’ndan (APRA) ADI lisansı almasının an meselesi olduğunu açıkladı. Karantzis’in öngörüsüne göre şirket ADI lisansını 2019’un ilk çeyreğinde almış olacak.

iSignthis hizmetinin dünyanın en büyük bankalarıyla boy ölçüşebilir

Bu lisans sayesinde iSignthis, Avustralya Merkez Bankası (RBA) ile çalışabilecek ve müşterilerin repo çerçevesinde yatırımlarından faiz kazanmalarını mümkün kılacak. Yeni banka faiz kazanmaya imkan sağlayacak ama kredi veya kredi kartı hizmetleri sunmayacak.

Kurulan Neobank’a oldukça güvenen iSignthis, işlemlerin doğrudan Mastercard ve Visa ile tamamlanacağını ifade ederken, bu işlemlerin hiçbir aracı veya ortak olmadan gerçekleşeceğinin altını çizdi.

Karantzis göre, eğer sistemin verimliliği ve geçerliliği bir kez ispat edilirse, hizmetin sadece Avustralya’nın dört büyük bankasıyla sınırlı kalmayacağını, dünyanın en büyük bankalarının sunduğu hizmetlerle kolayca boy ölçüşebilir.

Avustralya böylece yeni teknolojiler söz konusu olduğunda ne kadar açık bir ülke olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu. Daha önce de Avustralya’nın iki önemli kuruluşu CSIRO ve CommBank arasında gerçekleştirilen testlerde, Blockchain üzerinde işleyen “programlanabilir para” uygulaması değerlendirilmişti.