Dijital dünyanın yaşamın her anına temas etmesi her bir birey için dijital kimlik kullanımı anlamına geliyor. Mastercard ve Microsoft, yeni iş birliği kapsamında dijital kimlik yönetimini daha kolay ve merkezi olmayan bir yapıya taşımayı amaçlıyor.

Günümüzde kimlikleri çevrimiçi olarak doğrulatmak için merkezi bir yapı tarafından verilen provizyona bağımlı olunduğu gerçeğinden hareket eden Mastercard ve Microsoft, başlattıkları yeni iş birliği ile bu durumu kolaylaştırmak ve daha güvenilir bir doğrulama ortamı oluşturmayı amaçlıyor.

İki şirket tarafından yapılan ortak açıklamaya göre bu sorunun yanıtı bireylerin kimlik bilgilerini her gün kullandıkları cihazlara girmelerine, kontrol etmelerine ve paylaşmalarına olanak tanıyan bir hizmet.

“Günümüz dijital kimlik yapısı düzensiz, tutarsız ve ülkeden ülkeye değişkenlik gösteriyor. Bizim, bireylere öncelik veren, kimlik verilerini kontrol eden ve kullanıldığı yerden bağımsız bir sistem kurma fırsatımız var.” diyen Mastercard üst düzey yöneticilerinden Ajay Bhalla; Microsoft ile çalışmanın bu ortamı gerçeğe dönüştürmeye bir adım daha yaklaşma anlamına geldiğini ifade ediyor.

Microsoft Başkan Yardımcısı Joy Chik ise insanların, dijital kimliklerini ve verilerini kendi kontrolleri altında tutmaları gerektiğine inandıklarını ifade ediyor. Dijital kimliği, insanların her gün nasıl yaşadıkları, çalıştıkları ve oynadıklarını gösteren bir mihenk taşı olarak tanımlayan Joy Chik, Mastercard ile hayata geçirecekleri yeniliklerin ilkini ademi merkeziyetçi bir yapı olduğunu sözlerine ekliyor.

Microsoft Azure platformu üzerinde kurulacak yeni platformun bankalar, mobil şebeke operatörleri ve hükümet temsilcileri ile iş birliği içinde olacağı kaydedilirken, Microsoft’un kimlik teknolojilerindeki uzmanlığı ile Mastercard’ın karmaşık ve çok paydaşlı bir ekosistemdeki dijital etkileşimleri güvenli bir şekilde yönetme yetenekleri bir araya getirilecek.

Yeni platformun kullanım alanları ise şu şekilde açıklandı:

Finansal hizmetler: Yeni bir banka hesabı, kredi veya ödeme hizmeti hesabını oluşturmak için başvuru sahibinin tanımlama sürecini hızlandırma

Ticari işlemler: Ödeme türü, cihaz veya servis sağlayıcıya bakılmaksızın çevrimiçi ve fiziksel mağazalarda daha kişiselleştirilmiş ve verimli bir alışveriş deneyimi sağlama

Kamu hizmetleri: Vergi beyannamesi, pasaport başvurusu, sosyal güvenlik ödemeleri gibi kamu hizmetleriyle etkileşimi kolaylaştırma

Dijital hizmetler: e-Posta, sosyal medya, film / müzik yayını hizmetleri gibi platformların kullanımını kolaylaştırma

Sunulması planlanan hizmetler arasında çeşitli global problemlere yönelik çözümler de bulunuyor. Bu kapsamda tek bir dijital kimlik dağıtımı ile çoğunluğu kadın ve çocuk 1 milyardan fazla insan resmi olarak tanınmamış durumda. Bu yöntemle dağıtılacak dijital hizmetlerle sağlık, finansal hizmetler ve sosyal hizmetlere erişim geliştirilebilir. Yine aynı kapsamda tek bir dijital kimlikle farklı formlardaki ödeme sahtekarlığı ve kimlik hırsızlığı azaltılabilir.