İsviçre yeni FinTech kanunlarını yürürlüğe soktu

5 Aralık 2018
68 Görüntüleme

İsviçre Hükümeti sektördeki yeniliklerin önünü açabilmek için Bankacılık Kanunu’nda FinTech’leri hızlandıracak önemli değişikliklere gidiyor.

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yeni lisans kurallarını kabul eden firmalar, bu fonlara yatırım yapmadıkları veya faiz ödemedikleri takdirde, 100.2 milyon dolara kadar kamu fonlarını kabul edebilecekler.

Bu değişikliklere ek olarak, Federal Konsey tarafından düzenleyici sandbox’ın kalabalık iş modellerini de içerecek şekilde genişletilmesine karar verildi. Böylelikle kalabalık şirketler de özel tüketim ve ticari ve endüstriyel faaliyetler için kamu fonlarına erişebilecek.

İlk adımlar 2017’de atılmıştı

Burada kabul edilen kurallar bir sürecin sonu olsa da, bu yeni düzenlemelerin ilk adımları 2017’ye kadar dayanıyor. İlk olarak sanbox’ın kurulması yönünde adım atan Federal Konsey, ilgili yönetmeliği Ağustos 2017’de yürürlüğe sokmuştu. Şimdiyse birçok FinTech kuruluşu kamu fonlarının avantajlarından yararlanabilecek.

Yeni kanunların kabulü dışında, İsviçre ve Lüksemburg ortak FinTech pazarı amaçları uğruna, birbirileriyle sürekli dirsek teması kurabilecekleri önemli bir iyi niyet sözleşmesine imza attılar.

Swiss Finance + Technology Association Başkanı John Hucker ve LHoFT Ortaklıklar ve Ekosistem Başkanı Alex Panican tarafından imzalanan imzalanan sözleşme, iki tarafın FinTech ekosistemini büyütme hedeflerinde karşılıklı mutabakatını simgeliyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FT Partners 2018 yılı FinTech analizini yayınladı
FinTech
8 görüntüleme
FinTech
8 görüntüleme

FT Partners 2018 yılı FinTech analizini yayınladı

Ahmet Usta - 22 Şubat 2019

"FT Partners 2018 Annual FinTech Almanac" başlığı ile yayınlanan 174 sayfalık analiz, 33 binden fazla FinTech şirketi, 10 binden fazla…

Allianz X InsurTech’ler için yatırım bütçesini artırdı
Haber
12 görüntüleme
Haber
12 görüntüleme

Allianz X InsurTech’ler için yatırım bütçesini artırdı

yazar05 - 22 Şubat 2019

Allianz Group’un dijital yatırım birimi olan Allianz X, sigorta ve varlık yönetimi ile ilgili olan dijital şirketlere yönelik yatırım bütçesini…

AB Parlamentosu sınır ötesi ödemeler için yeni kararlar aldı
Haber
15 görüntüleme
Haber
15 görüntüleme

AB Parlamentosu sınır ötesi ödemeler için yeni kararlar aldı

yazar05 - 22 Şubat 2019

AB Parlamentosu, euro bölgesinde olan ve olmayan bankalar yapılacak sınır ötesi ödemelerin ücretini düşürecek yeni kararlar aldı. Büyük bir çoğunlukla…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.