İsviçre Hükümeti sektördeki yeniliklerin önünü açabilmek için Bankacılık Kanunu’nda FinTech’leri hızlandıracak önemli değişikliklere gidiyor.

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yeni lisans kurallarını kabul eden firmalar, bu fonlara yatırım yapmadıkları veya faiz ödemedikleri takdirde, 100.2 milyon dolara kadar kamu fonlarını kabul edebilecekler.

Bu değişikliklere ek olarak, Federal Konsey tarafından düzenleyici sandbox’ın kalabalık iş modellerini de içerecek şekilde genişletilmesine karar verildi. Böylelikle kalabalık şirketler de özel tüketim ve ticari ve endüstriyel faaliyetler için kamu fonlarına erişebilecek.

İlk adımlar 2017’de atılmıştı

Burada kabul edilen kurallar bir sürecin sonu olsa da, bu yeni düzenlemelerin ilk adımları 2017’ye kadar dayanıyor. İlk olarak sanbox’ın kurulması yönünde adım atan Federal Konsey, ilgili yönetmeliği Ağustos 2017’de yürürlüğe sokmuştu. Şimdiyse birçok FinTech kuruluşu kamu fonlarının avantajlarından yararlanabilecek.

Yeni kanunların kabulü dışında, İsviçre ve Lüksemburg ortak FinTech pazarı amaçları uğruna, birbirileriyle sürekli dirsek teması kurabilecekleri önemli bir iyi niyet sözleşmesine imza attılar.

Swiss Finance + Technology Association Başkanı John Hucker ve LHoFT Ortaklıklar ve Ekosistem Başkanı Alex Panican tarafından imzalanan imzalanan sözleşme, iki tarafın FinTech ekosistemini büyütme hedeflerinde karşılıklı mutabakatını simgeliyor.