Kuveyt Merkez Bankası, ‘Dijital Dinar’ planlarını açıkladı

5 Aralık 2018
95 Görüntüleme

2019 için öngörülen trendlerden biri, merkez bankalarının kendi dijital para birimlerini çıkarması. Kaç ülke yıl bitmeden buna geçer bilinmez ama Kuveyt’in “Dijital Dinar” konusunda istekli olduğu kesin.

Kuveyt Merkez Bankası tarafından yapılan bir açıklama, ülkenin dijital para birimi konusundaki yol haritasını ortaya koydu. Banking Tech’in haberine göre konu ilk kez Banka’nın üst düzey yöneticilerinden Dr. Mohammad Y. Al-Hashel tarafından yapılan bir konuşmada dile getirildi. Bu konuşmaya göre Kuveyt Ulusal Ödeme Sistemi (KNPS) adı verilen sistem 2019 ve 2020 yıllarında iki ayrı aşamada kullanıma açılacak.

Yerel bankalar ve ödeme altyapı sağlayıcıları tarafından geliştirilen KNPS; dijital para birimi haricinde elektronik bankacılık sistemi, ücret koruma sistemi ve otomatik takas odası gibi çeşitli fonksiyonlara da sahip olacak.

Dr. Al-Hashel, yeni sistemin, istikrar ve verimliliği artırmak, bu bağlamada ileride ortaya çıkabilecek ihtiyaçları karşılamak için gerekli altyapıyı oluşturmak için tasarlandı. KPNS, kamudaki kağıt bazlı sistemlerin elektronik bankacılık sistemine taşınmasını sağlayacak.

Dr. Al Hashel, yeni yapının, Kuveyt Merkez Bankası’nın gelecekte dijital para dağıtmaya karar vermesi durumunda gerekli tüm araçlara sahip olacağını ifade ederken; bunun e-cüzdanlara ek olarak, belirlenmiş kripto varlıklara değişimi kolaylaştıracak bir “Dijital Kuveyt Dinarı” da içerdiğini sözlerine ekledi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bank Mega yeni mobil ödeme hizmetini duyurdu
Bankacılık
Bankacılık

Bank Mega yeni mobil ödeme hizmetini duyurdu

yazar05 - 23 Nisan 2019

Endonezya'nın orta ölçekli bankalarından biri olan Bank Mega, Go-Jek'e rakip olacak yeni ödeme hizmetini duyurdu. Varlık bakımından Endonezya'nın en büyük…

Wirecard Hindistan’daki varlığını genişletiyor
FinTech
2 görüntüleme
FinTech
2 görüntüleme

Wirecard Hindistan’daki varlığını genişletiyor

yazar05 - 23 Nisan 2019

Wirecard, Hindistan'daki finansal faaliyetlerini iyileştirmek ve vatandaşların bu alan yönelik katılımını artırmak için RBL Bank ile olan ortaklığını genişletiyor. Bu…

Visa ve Wave küçük işletmeler için nakit yönetimini kolaylaştıracak
FinTech
16 görüntüleme
FinTech
16 görüntüleme

Visa ve Wave küçük işletmeler için nakit yönetimini kolaylaştıracak

yazar05 - 22 Nisan 2019

Visa ve Wave küçük ölçekli işletmelerin nakit akışını daha kolay yönetebilmesine imkan sunan yeni ödeme çözümü Instant Payouts'ı duyurdu. Worldpay’in…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.