Kuveyt Merkez Bankası, ‘Dijital Dinar’ planlarını açıkladı

5 Aralık 2018
66 Görüntüleme

2019 için öngörülen trendlerden biri, merkez bankalarının kendi dijital para birimlerini çıkarması. Kaç ülke yıl bitmeden buna geçer bilinmez ama Kuveyt’in “Dijital Dinar” konusunda istekli olduğu kesin.

Kuveyt Merkez Bankası tarafından yapılan bir açıklama, ülkenin dijital para birimi konusundaki yol haritasını ortaya koydu. Banking Tech’in haberine göre konu ilk kez Banka’nın üst düzey yöneticilerinden Dr. Mohammad Y. Al-Hashel tarafından yapılan bir konuşmada dile getirildi. Bu konuşmaya göre Kuveyt Ulusal Ödeme Sistemi (KNPS) adı verilen sistem 2019 ve 2020 yıllarında iki ayrı aşamada kullanıma açılacak.

Yerel bankalar ve ödeme altyapı sağlayıcıları tarafından geliştirilen KNPS; dijital para birimi haricinde elektronik bankacılık sistemi, ücret koruma sistemi ve otomatik takas odası gibi çeşitli fonksiyonlara da sahip olacak.

Dr. Al-Hashel, yeni sistemin, istikrar ve verimliliği artırmak, bu bağlamada ileride ortaya çıkabilecek ihtiyaçları karşılamak için gerekli altyapıyı oluşturmak için tasarlandı. KPNS, kamudaki kağıt bazlı sistemlerin elektronik bankacılık sistemine taşınmasını sağlayacak.

Dr. Al Hashel, yeni yapının, Kuveyt Merkez Bankası’nın gelecekte dijital para dağıtmaya karar vermesi durumunda gerekli tüm araçlara sahip olacağını ifade ederken; bunun e-cüzdanlara ek olarak, belirlenmiş kripto varlıklara değişimi kolaylaştıracak bir “Dijital Kuveyt Dinarı” da içerdiğini sözlerine ekledi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FT Partners 2018 yılı FinTech analizini yayınladı
FinTech
8 görüntüleme
FinTech
8 görüntüleme

FT Partners 2018 yılı FinTech analizini yayınladı

Ahmet Usta - 22 Şubat 2019

"FT Partners 2018 Annual FinTech Almanac" başlığı ile yayınlanan 174 sayfalık analiz, 33 binden fazla FinTech şirketi, 10 binden fazla…

Allianz X InsurTech’ler için yatırım bütçesini artırdı
Haber
12 görüntüleme
Haber
12 görüntüleme

Allianz X InsurTech’ler için yatırım bütçesini artırdı

yazar05 - 22 Şubat 2019

Allianz Group’un dijital yatırım birimi olan Allianz X, sigorta ve varlık yönetimi ile ilgili olan dijital şirketlere yönelik yatırım bütçesini…

AB Parlamentosu sınır ötesi ödemeler için yeni kararlar aldı
Haber
15 görüntüleme
Haber
15 görüntüleme

AB Parlamentosu sınır ötesi ödemeler için yeni kararlar aldı

yazar05 - 22 Şubat 2019

AB Parlamentosu, euro bölgesinde olan ve olmayan bankalar yapılacak sınır ötesi ödemelerin ücretini düşürecek yeni kararlar aldı. Büyük bir çoğunlukla…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.