2019 için öngörülen trendlerden biri, merkez bankalarının kendi dijital para birimlerini çıkarması. Kaç ülke yıl bitmeden buna geçer bilinmez ama Kuveyt’in “Dijital Dinar” konusunda istekli olduğu kesin.

Kuveyt Merkez Bankası tarafından yapılan bir açıklama, ülkenin dijital para birimi konusundaki yol haritasını ortaya koydu. Banking Tech’in haberine göre konu ilk kez Banka’nın üst düzey yöneticilerinden Dr. Mohammad Y. Al-Hashel tarafından yapılan bir konuşmada dile getirildi. Bu konuşmaya göre Kuveyt Ulusal Ödeme Sistemi (KNPS) adı verilen sistem 2019 ve 2020 yıllarında iki ayrı aşamada kullanıma açılacak.

Yerel bankalar ve ödeme altyapı sağlayıcıları tarafından geliştirilen KNPS; dijital para birimi haricinde elektronik bankacılık sistemi, ücret koruma sistemi ve otomatik takas odası gibi çeşitli fonksiyonlara da sahip olacak.

Dr. Al-Hashel, yeni sistemin, istikrar ve verimliliği artırmak, bu bağlamada ileride ortaya çıkabilecek ihtiyaçları karşılamak için gerekli altyapıyı oluşturmak için tasarlandı. KPNS, kamudaki kağıt bazlı sistemlerin elektronik bankacılık sistemine taşınmasını sağlayacak.

Dr. Al Hashel, yeni yapının, Kuveyt Merkez Bankası’nın gelecekte dijital para dağıtmaya karar vermesi durumunda gerekli tüm araçlara sahip olacağını ifade ederken; bunun e-cüzdanlara ek olarak, belirlenmiş kripto varlıklara değişimi kolaylaştıracak bir “Dijital Kuveyt Dinarı” da içerdiğini sözlerine ekledi.