Serbest çalışanlar ödemeleri kripto para ile almak istiyor

5 Aralık 2018
35 Görüntüleme

ABD merkezli insan kaynakları platformu Humans.net tarafından yapılan bir araştırmaya göre freelance yani serbest çalışanların yüzde 29’u ödemelerinde kripto parayı tercih ediyor.

Kripto para dünyasının popülerliği yalnızca bu alana yatırım yapanlar tarafından değil, freelance yani serbest çalışan kesimlerde de kendini gösteriyor. ABD merkezli, serbest çalışanlara yönelik bir insan kaynakları platformu olan Humans.net’in, 11 bini aşkın serbest çalışan ile yaptığı araştırmaya göre, ankete katılanların yüzde 18’i tüm ödemelerini kripto para olarak almak istediklerini, yüzde 11’i ise bir bölümünü kripto para olarak alabileceklerini kaydetti.

CCN’de yayınlanan habere göre araştırmaya katılanlar serbest çalışanlar arasından rastgele seçildi ve hiçbiri herhangi bir kripto para birimine özel ilgi duymadığını ifade etti. Peki serbest çalışanlar neden kripto parayı bu denli tercih ediyor.

Serbest çalışanların bir kısmı deniz aşırı ülkelerdeki şirketler için iş yapıyor. Bu durum, araştırma sonuçları uyarınca ABD için belirtilse de dünyanın geri kalanı için de benzer bir yorum yapmak mümkün. Bu kişiler halen Western Union veya PayPal gibi online ödeme platformlarından faydalanıyor. Bununla birlikte kullanılabilecek alternatif sayısının kısıtlı olduğu ifade ediliyor.

Diğer yandan TransferWise gibi platformun sıkı sermaye kontrolleri olan ülkelerde pratik olmadığına dikkat çekiliyor. Örneğin Güney Kore, TransferWise’ın günde 1000 dolar ve yılda 20 bin dolardan fazla işlem için kullanılmasına izin vermiyor.

Bitcoin ve Ethereum gibi yaygın kripto para birimleri ise özellikle düşük komisyon miktarı nedeniyle tercih ediliyor. Bununla birlikte işlem miktarının boyutu da tercihleri etkiliyor. Habere göre yapılacak ödemenin boyutunun 10 bin ABD Doları’nı geçmesi durumunda çok sayıda belge ve doğrulama süresi devreye giriyor. Haberde, komisyon miktarı için Binance örneği veriliyor. Dünyanın en büyük kripto para değişim platformlarından biri olan Binance’te, 17 Kasım tarihinde 600 milyon dolarlık bir transfer için sadece 7 dolarlık masraf ödenmişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Röportaj: Türkiye’nin FinTech ajandası
Bankacılık
14 görüntüleme
Bankacılık
14 görüntüleme

Röportaj: Türkiye’nin FinTech ajandası

Erhan Kahraman - 14 Aralık 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Bankless Times için verdiği röportajda Türkiye’de gelişen bir FinTech sistemi yaratmak için…

Bankalardan teknoloji devlerine karşı uyarı
Bankacılık
11 görüntüleme
Bankacılık
11 görüntüleme

Bankalardan teknoloji devlerine karşı uyarı

Erhan Kahraman - 14 Aralık 2018

İspanyol bankaları, Google, Amazon ve Facebook gibi teknoloji devlerinin finans servisleri sektörüne girmesiyle doğabilecek olası etkiler konusunda uyarıda bulundu. Finextra'nın…

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı
Bitcoin
13 görüntüleme
Bitcoin
13 görüntüleme

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı

Erhan Kahraman - 13 Aralık 2018

UBS Blockchain’in eski patronu Alex Batlin, özel ve kurumsal müşterilere dijital varlıklarının güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak sunacağı yeni hizmeti için…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.