Calastone, Blockchain’e geçerek küresel fon ağı oluşturacak

6 Aralık 2018
22 Görüntüleme

Linux Vakfı’na bağlı Hyperledger Projesi’nin kurucularından Calastone, önemli bir karar alarak bütün sistemini Blockchain’e taşıyor.

Önümüzdeki Mayıs ayında Dağıtık Piyasa Altyapısı adı altında dönüşümünü tamamlayacak olan Calastone, küresel bir fon ağı yaratarak, alıcılarla satıcıların yeni küresel ölçekte kolayca iletişim kurabilmesini sağlamayı amaçlıyor. Sistemin başarıya ulaşması durumunda, fonların alım satım işlemleri kökten değişerek, yepyeni bir çağa adım atacak.

“Mevcut sistem sürdürülebilir değil”

Müşterilerinin fonlarını banka ve finansal danışmanlar üzerinden satmasına yardımcı olan firma, 40 küresel pazarda arka ofis ve orta ofis hizmetleri sunan 1700’ü aşkın organizasyona hizmet veriyor. JP Morgan Asset Management, Invesco ve Shroders gibi dev isimler de şirketin müşterileri arasında yer alıyor.

Dağıtık defter teknolojisini üzerine kurulan sistem, çeşitli taraflar arasında geçen Blockchain üzerinden tamamlanmış anlaşmaları da içeren 9 milyon mesajı gözden geçirecek.

Bu işlem şu anda siparişleri vermek, siparişin faturasını tasdik etmek ve fiyatı doğrulamak olmak üzere üç ayrı mesaj gönderimini içeriyor.

Calastone’nin öngörüsüne göre, Blockchain teknolojisine adım atılması küresel fon endüstrisine yıllık olarak yaklaşık 4,3 milyar dolar tasarruf ettirebilir.

Calastone’un CEO’su Julien Hammerson, şu an kullanılan sistemin hantal, pahalı ve hataya açık olduğunu ifade ederken, “Fonlar önemli bir yatırım aracı olarak kalmaya devam ediyorlar fakat sürekli yükselen giderler ve rekabet tehdidi yollarını kesiyor, bu da şu anki güncel sistemi ekonomik ve operasyonel bakımdan sürdürülemez bir hale getiriyor.” diyerek neden Blockchain’a geçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Röportaj: Türkiye’nin FinTech ajandası
Bankacılık
14 görüntüleme
Bankacılık
14 görüntüleme

Röportaj: Türkiye’nin FinTech ajandası

Erhan Kahraman - 14 Aralık 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Bankless Times için verdiği röportajda Türkiye’de gelişen bir FinTech sistemi yaratmak için…

Bankalardan teknoloji devlerine karşı uyarı
Bankacılık
11 görüntüleme
Bankacılık
11 görüntüleme

Bankalardan teknoloji devlerine karşı uyarı

Erhan Kahraman - 14 Aralık 2018

İspanyol bankaları, Google, Amazon ve Facebook gibi teknoloji devlerinin finans servisleri sektörüne girmesiyle doğabilecek olası etkiler konusunda uyarıda bulundu. Finextra'nın…

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı
Bitcoin
13 görüntüleme
Bitcoin
13 görüntüleme

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı

Erhan Kahraman - 13 Aralık 2018

UBS Blockchain’in eski patronu Alex Batlin, özel ve kurumsal müşterilere dijital varlıklarının güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak sunacağı yeni hizmeti için…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.