Calastone, Blockchain’e geçerek küresel fon ağı oluşturacak

6 Aralık 2018
54 Görüntüleme

Linux Vakfı’na bağlı Hyperledger Projesi’nin kurucularından Calastone, önemli bir karar alarak bütün sistemini Blockchain’e taşıyor.

Önümüzdeki Mayıs ayında Dağıtık Piyasa Altyapısı adı altında dönüşümünü tamamlayacak olan Calastone, küresel bir fon ağı yaratarak, alıcılarla satıcıların yeni küresel ölçekte kolayca iletişim kurabilmesini sağlamayı amaçlıyor. Sistemin başarıya ulaşması durumunda, fonların alım satım işlemleri kökten değişerek, yepyeni bir çağa adım atacak.

“Mevcut sistem sürdürülebilir değil”

Müşterilerinin fonlarını banka ve finansal danışmanlar üzerinden satmasına yardımcı olan firma, 40 küresel pazarda arka ofis ve orta ofis hizmetleri sunan 1700’ü aşkın organizasyona hizmet veriyor. JP Morgan Asset Management, Invesco ve Shroders gibi dev isimler de şirketin müşterileri arasında yer alıyor.

Dağıtık defter teknolojisini üzerine kurulan sistem, çeşitli taraflar arasında geçen Blockchain üzerinden tamamlanmış anlaşmaları da içeren 9 milyon mesajı gözden geçirecek.

Bu işlem şu anda siparişleri vermek, siparişin faturasını tasdik etmek ve fiyatı doğrulamak olmak üzere üç ayrı mesaj gönderimini içeriyor.

Calastone’nin öngörüsüne göre, Blockchain teknolojisine adım atılması küresel fon endüstrisine yıllık olarak yaklaşık 4,3 milyar dolar tasarruf ettirebilir.

Calastone’un CEO’su Julien Hammerson, şu an kullanılan sistemin hantal, pahalı ve hataya açık olduğunu ifade ederken, “Fonlar önemli bir yatırım aracı olarak kalmaya devam ediyorlar fakat sürekli yükselen giderler ve rekabet tehdidi yollarını kesiyor, bu da şu anki güncel sistemi ekonomik ve operasyonel bakımdan sürdürülemez bir hale getiriyor.” diyerek neden Blockchain’a geçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FT Partners 2018 yılı FinTech analizini yayınladı
FinTech
8 görüntüleme
FinTech
8 görüntüleme

FT Partners 2018 yılı FinTech analizini yayınladı

Ahmet Usta - 22 Şubat 2019

"FT Partners 2018 Annual FinTech Almanac" başlığı ile yayınlanan 174 sayfalık analiz, 33 binden fazla FinTech şirketi, 10 binden fazla…

Allianz X InsurTech’ler için yatırım bütçesini artırdı
Haber
12 görüntüleme
Haber
12 görüntüleme

Allianz X InsurTech’ler için yatırım bütçesini artırdı

yazar05 - 22 Şubat 2019

Allianz Group’un dijital yatırım birimi olan Allianz X, sigorta ve varlık yönetimi ile ilgili olan dijital şirketlere yönelik yatırım bütçesini…

AB Parlamentosu sınır ötesi ödemeler için yeni kararlar aldı
Haber
15 görüntüleme
Haber
15 görüntüleme

AB Parlamentosu sınır ötesi ödemeler için yeni kararlar aldı

yazar05 - 22 Şubat 2019

AB Parlamentosu, euro bölgesinde olan ve olmayan bankalar yapılacak sınır ötesi ödemelerin ücretini düşürecek yeni kararlar aldı. Büyük bir çoğunlukla…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.