FinTech ve Blockchain devleri pazar kurallarını yeniden çizecekler

6 Aralık 2018
91 Görüntüleme

Geçtiğimiz hafta yapılan duyuru ile beraber, finans ve teknoloji dünyasının öne çıkan on şirketi, kripto para sektörüne iş ahlakı getirmek için bir araya geldi.

Dijital Varlık Derneği (Association for Digital Asset Markets – ADAM) adı verilen bu yeni oluşum, yasal düzenleyicilere güven vermeye odaklanacak.

Dijital Varlık Derneği kurucuları arasında önemli isimler dikkat çekiyor. Kripto ticareti bankası Galaxy Digital, küresel finans hizmetleri sağlayıcısı BTIG, FinTech çalışmalarıyla bilinen Paxos ve kripto likitide çözümleri sunan GSR bulunuyor.

Pazar kurallarının kripto paralar için yeniden çizilmesi gerekiyor

Dijital Varlık Derneği’nin öncelikli amacı yasal düzenleyiciler ile beraber çalışarak, kirpto paraların ilgili bölgelerde güven içinde piyasaya sürülmesini sağlamak olacak. Çalışmalar birçok farklı alanda sürdürülecek ve bu para birimleri için gereken “etik” ve “profesyonel” ortamın sağlanacak.

Her pazarın belirli kurallar çerçevesinde geliştiğini ifade eden New York Borsası Eski CEO’su ve ADAM Danışma Kurulu Üyesi olan Duncan Niederauer, sözlerine şu şekilde devam etti.

“200 yıl önce, pazar liderleri bir araya geldi ve bu kuralların hatlarını çizdiler. New York Borsası bu sayede hayata geçti. Dijital varlıkların ortaya çıkması da benzer bir çaba gerektiriyor. Böylece mevcut kurallar açıklığa kavuşturulacak, hem yatırımcılara hem de yasal düzenleyicilere bu piyasayı sürdürmek için gerekli olan güven verilecek.”

Dijital Varlık Derneği’nin tüzüğü özellikle pazar entegrasyonu, risk yönetimi, gözetim, bilginin korunması ve araştırma gibi alanlar için yol haritaları da içerecek.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)
Açık Bankacılık
9 görüntüleme
Açık Bankacılık
9 görüntüleme

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)

Ahmet Usta - 21 Mayıs 2019

Küresel FinTech liderlerinden Chris Skinner kişisel bloğu The Finanser’da kaleme aldığı en son makalesinde FinTech kavramının, 2005 yılından itibaren başlayarak…

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak
FinTech
13 görüntüleme
FinTech
13 görüntüleme

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak

Tahsin Özyer - 21 Mayıs 2019

Küresel ödeme devi Mastercard önümüzdeki 5 sene boyunca Hindistan'daki finansal teknolojilere yönelik 1 milyar dolarlık bir yatırım planladığını açıkladı. Hindistan'da…

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak
Basın Bülteni
8 görüntüleme
Basın Bülteni
8 görüntüleme

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak

Tahsin Özyer - 20 Mayıs 2019

Türkiye dijital ödeme ekosisteminde inovasyonu desteklemek ve hızlandırmak amacıyla Visa İnovasyon Programı’nı başlatıyor. Hackquarters ortaklığı ile hayata geçen ve 6 ay…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.