Japonya, kripto paralara yeni vergi düzenlemesi konusunda tarih verdi

6 Aralık 2018
105 Görüntüleme

Japon hükümeti, kripto para kazançlarından vergi için yeni bir sistem hazırlığında. Açıklanan planlar 2020’yi gösteriyor.

Kripto paralardan elde edilen yüksek oranlı kazançlar, iki sebepten dolayı ülke yönetimlerinin dikkatini çekmiş durumda: Kazancı vergilendirmek ve bu gelirlerin yasa dışı faaliyetlerde kullanımını önlemek amaçlı izleyebilmek.

The Paypers’ın haberine göre bu ülkelerden biri olan Japonya’da hükümet, kripto para kazançlarını vergilendirmek için yeni bir sistem hazırlığında olduğunu açıkladı. Japonya Ulusal Vergi Dairesi (NTA) tarafından yapılan bir ankete göre, 300’den fazla kişi 2017’de kripto para birimi ticaretinden en az 100 milyon yen kazandığını belirtti.

Bu sonuçtan hareket edn NTA, işlemler için aracılık yapan işletmelerden bilgi talep edebilme yönünde bir karar aldı. 2019 mali yılı için vergi reformuna dahil edilecek bir madde kapsamında kripto para kazançlarını düşük göstererek vergi kaçırma yoluna giden mükellefler için ilgili resmi kurumlar aracı kurumlardan müşteri bilgisi talebinde bulunabilecek. Habere göre NTA, bunun için bir limit de belirlemiş durumda. En az 1 0 milyon yen kazandığından şüphelenilen kişiler bu sınıflandırmaya dahil edilecek.

Bu, kripto para birimi kaynaklı kazançlar için ilk vergilendirme girişimi değil. Bugüne kadar ülkede bu kapsamdaki kazançlar Gelir Vergisi Yasası uyarınca çeşitli gelirler başlığı altında değerlendiriliyordu. Yeni sistemle birlikte kazanç sahiplerinin gelirlerini beyan etmesi zorunlu hale gelecek. NTA, bu iş için katı önlemler almaya kararlı olduğunu açıkladı. Yeni düzenleme resmen devreye girene kadar, kazanç sahiplerinin gönüllü olarak bilgi vermesini talep edebilecek olan NTA, reform sonrasında müşteri isimleri, adresleri ve 12 haneli kimlik numaralarını isteyebilir hale gelecek.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Paylaşım ekonomisi 2025’te 400 milyar dolara ulaşacak
Basın Bülteni
7 görüntüleme
Basın Bülteni
7 görüntüleme

Paylaşım ekonomisi 2025’te 400 milyar dolara ulaşacak

Tahsin Özyer - 22 Mayıs 2019

KPMG'nin hazırladığı 'Mobiliteyi Hızlandırmak' raporuna göre paylaşım ekonomisi 2025 yılında 400 milyar dolarlık hacme ulaşacak. Rapora göre yolcular, gelişen teknoloji…

Birleşik Arap Emirlikleri’nde kartlar, nakite tercih ediliyor
FinTech
9 görüntüleme
FinTech
9 görüntüleme

Birleşik Arap Emirlikleri’nde kartlar, nakite tercih ediliyor

Tahsin Özyer - 22 Mayıs 2019

Visa ve Dubai Ekonomik Kalkınma Departmanı'nın (DED) araştırmasına göre Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki kullanıcılar kartları nakit kullanımına tercih ediyor. Araştırmaya göre…

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)
Açık Bankacılık
13 görüntüleme
Açık Bankacılık
13 görüntüleme

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)

Ahmet Usta - 21 Mayıs 2019

Küresel FinTech liderlerinden Chris Skinner kişisel bloğu The Finanser’da kaleme aldığı en son makalesinde FinTech kavramının, 2005 yılından itibaren başlayarak…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.