Japonya, kripto paralara yeni vergi düzenlemesi konusunda tarih verdi

6 Aralık 2018
68 Görüntüleme

Japon hükümeti, kripto para kazançlarından vergi için yeni bir sistem hazırlığında. Açıklanan planlar 2020’yi gösteriyor.

Kripto paralardan elde edilen yüksek oranlı kazançlar, iki sebepten dolayı ülke yönetimlerinin dikkatini çekmiş durumda: Kazancı vergilendirmek ve bu gelirlerin yasa dışı faaliyetlerde kullanımını önlemek amaçlı izleyebilmek.

The Paypers’ın haberine göre bu ülkelerden biri olan Japonya’da hükümet, kripto para kazançlarını vergilendirmek için yeni bir sistem hazırlığında olduğunu açıkladı. Japonya Ulusal Vergi Dairesi (NTA) tarafından yapılan bir ankete göre, 300’den fazla kişi 2017’de kripto para birimi ticaretinden en az 100 milyon yen kazandığını belirtti.

Bu sonuçtan hareket edn NTA, işlemler için aracılık yapan işletmelerden bilgi talep edebilme yönünde bir karar aldı. 2019 mali yılı için vergi reformuna dahil edilecek bir madde kapsamında kripto para kazançlarını düşük göstererek vergi kaçırma yoluna giden mükellefler için ilgili resmi kurumlar aracı kurumlardan müşteri bilgisi talebinde bulunabilecek. Habere göre NTA, bunun için bir limit de belirlemiş durumda. En az 1 0 milyon yen kazandığından şüphelenilen kişiler bu sınıflandırmaya dahil edilecek.

Bu, kripto para birimi kaynaklı kazançlar için ilk vergilendirme girişimi değil. Bugüne kadar ülkede bu kapsamdaki kazançlar Gelir Vergisi Yasası uyarınca çeşitli gelirler başlığı altında değerlendiriliyordu. Yeni sistemle birlikte kazanç sahiplerinin gelirlerini beyan etmesi zorunlu hale gelecek. NTA, bu iş için katı önlemler almaya kararlı olduğunu açıkladı. Yeni düzenleme resmen devreye girene kadar, kazanç sahiplerinin gönüllü olarak bilgi vermesini talep edebilecek olan NTA, reform sonrasında müşteri isimleri, adresleri ve 12 haneli kimlik numaralarını isteyebilir hale gelecek.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FT Partners 2018 yılı FinTech analizini yayınladı
FinTech
8 görüntüleme
FinTech
8 görüntüleme

FT Partners 2018 yılı FinTech analizini yayınladı

Ahmet Usta - 22 Şubat 2019

"FT Partners 2018 Annual FinTech Almanac" başlığı ile yayınlanan 174 sayfalık analiz, 33 binden fazla FinTech şirketi, 10 binden fazla…

Allianz X InsurTech’ler için yatırım bütçesini artırdı
Haber
12 görüntüleme
Haber
12 görüntüleme

Allianz X InsurTech’ler için yatırım bütçesini artırdı

yazar05 - 22 Şubat 2019

Allianz Group’un dijital yatırım birimi olan Allianz X, sigorta ve varlık yönetimi ile ilgili olan dijital şirketlere yönelik yatırım bütçesini…

AB Parlamentosu sınır ötesi ödemeler için yeni kararlar aldı
Haber
15 görüntüleme
Haber
15 görüntüleme

AB Parlamentosu sınır ötesi ödemeler için yeni kararlar aldı

yazar05 - 22 Şubat 2019

AB Parlamentosu, euro bölgesinde olan ve olmayan bankalar yapılacak sınır ötesi ödemelerin ücretini düşürecek yeni kararlar aldı. Büyük bir çoğunlukla…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.