Japonya, kripto paralara yeni vergi düzenlemesi konusunda tarih verdi

6 Aralık 2018
27 Görüntüleme

Japon hükümeti, kripto para kazançlarından vergi için yeni bir sistem hazırlığında. Açıklanan planlar 2020’yi gösteriyor.

Kripto paralardan elde edilen yüksek oranlı kazançlar, iki sebepten dolayı ülke yönetimlerinin dikkatini çekmiş durumda: Kazancı vergilendirmek ve bu gelirlerin yasa dışı faaliyetlerde kullanımını önlemek amaçlı izleyebilmek.

The Paypers’ın haberine göre bu ülkelerden biri olan Japonya’da hükümet, kripto para kazançlarını vergilendirmek için yeni bir sistem hazırlığında olduğunu açıkladı. Japonya Ulusal Vergi Dairesi (NTA) tarafından yapılan bir ankete göre, 300’den fazla kişi 2017’de kripto para birimi ticaretinden en az 100 milyon yen kazandığını belirtti.

Bu sonuçtan hareket edn NTA, işlemler için aracılık yapan işletmelerden bilgi talep edebilme yönünde bir karar aldı. 2019 mali yılı için vergi reformuna dahil edilecek bir madde kapsamında kripto para kazançlarını düşük göstererek vergi kaçırma yoluna giden mükellefler için ilgili resmi kurumlar aracı kurumlardan müşteri bilgisi talebinde bulunabilecek. Habere göre NTA, bunun için bir limit de belirlemiş durumda. En az 1 0 milyon yen kazandığından şüphelenilen kişiler bu sınıflandırmaya dahil edilecek.

Bu, kripto para birimi kaynaklı kazançlar için ilk vergilendirme girişimi değil. Bugüne kadar ülkede bu kapsamdaki kazançlar Gelir Vergisi Yasası uyarınca çeşitli gelirler başlığı altında değerlendiriliyordu. Yeni sistemle birlikte kazanç sahiplerinin gelirlerini beyan etmesi zorunlu hale gelecek. NTA, bu iş için katı önlemler almaya kararlı olduğunu açıkladı. Yeni düzenleme resmen devreye girene kadar, kazanç sahiplerinin gönüllü olarak bilgi vermesini talep edebilecek olan NTA, reform sonrasında müşteri isimleri, adresleri ve 12 haneli kimlik numaralarını isteyebilir hale gelecek.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Röportaj: Türkiye’nin FinTech ajandası
Bankacılık
6 görüntüleme
Bankacılık
6 görüntüleme

Röportaj: Türkiye’nin FinTech ajandası

Erhan Kahraman - 14 Aralık 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Bankless Times için verdiği röportajda Türkiye’de gelişen bir FinTech sistemi yaratmak için…

Bankalardan teknoloji devlerine karşı uyarı
Bankacılık
9 görüntüleme
Bankacılık
9 görüntüleme

Bankalardan teknoloji devlerine karşı uyarı

Erhan Kahraman - 14 Aralık 2018

İspanyol bankaları, Google, Amazon ve Facebook gibi teknoloji devlerinin finans servisleri sektörüne girmesiyle doğabilecek olası etkiler konusunda uyarıda bulundu. Finextra'nın…

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı
Bitcoin
13 görüntüleme
Bitcoin
13 görüntüleme

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı

Erhan Kahraman - 13 Aralık 2018

UBS Blockchain’in eski patronu Alex Batlin, özel ve kurumsal müşterilere dijital varlıklarının güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak sunacağı yeni hizmeti için…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.